MEB’den 65 okula ‘kayıt parası’ incelemesi

Ulusal Eğitim Bakanlığı, okul kayıtlarında zarurî bağış yahut kayıt parası alındığına yönelik velilerden gelen 65 şikayet konusuna yönelik inceleme başlattı. Tamamlanan soruşturmalarda sorumlular hakkında “görevden alma, ikaz, kınama” üzere disiplin cezaları teklifleri getirildiği öğrenildi.

MEB bu yıl birinci kere Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı liselerde olduğu üzere Temel Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı anaokuluna, ilkokula ve ortaokullara da direkt bütçe göndermeye başlamış ve böylelikle okul yöneticilerin bütçelerini kendilerinin planlamalarına imkan sağlamıştı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 23 Haziran’da 2022-2023 eğitim öğretim yılı hazırlıkları kapsamında okul yöneticileriyle gerçekleştirdiği buluşmalarda, Türkiye’deki tüm okulların eksikliklerini gidermek için gerekli bütçeyi genel müdürlüklere aktardıklarını belirterek velilerden kayıt parası istenmemesi için davet yaptı. Bakan Özer, süreci hassasiyetle takip ettiklerini, kayıt parası konusunda tolerans göstermeyeceklerini vurguladı. (HABER MERKEZİ)