Mersin Valiliği’nden ‘Arapça ehliyet sınavı’ açıklaması

Mersin Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, toplumsal medyada, motorlu taşıt şoförlerine yönelik e-sınav uygulamalarıyla ilgili bahsin temelini yansıtmayan, yanlış algılamalara yol açabilecek paylaşımlarda bulunulduğu belirtildi.

Mersin’de, motorlu taşıt şoförlerine yönelik imtihanlara ait bütün iş ve süreçlerin mevzuat kararları doğrultusunda yapıldığı kaydedilen açıklamada, şu tabirlere yer verildi:

“Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Kıymetlendirme ve İmtihan Hizmetleri Genel Müdürlüğünce, Merkezi Sistem İmtihanları Yönergesi ve Motorlu Taşıt Şoförleri Kursu (MTSK) e-sınav uygulama kılavuzu kararları doğrultusunda hazırlanan e-sınav uygulama otomasyon sisteminde, yabancı asıllı adaylar için Arapça, Çince, İngilizce, Almanca, Fransızca, Farsça ve Rusça olmak üzere adayın tercih edeceği lisanla imtihana katılma imkanı sunulmuştur. Lisan seçimi adayın kayıtlı olduğu MTSK yetkilileri tarafından adayın talebi doğrultusunda imtihan randevusu evresinde yapılmaktadır. Bu uygulama, 2018 yılından bu yana devam etmektedir.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.