‘Öğrenci affı’na ait yol ve temeller belirli oldu

Yükseköğretim Heyeti (YÖK), kamuoyunda “öğrenci affı” olarak isimlendirilen yasal düzenlemenin uygulanmasına ait yordam ve asılları belirledi.

AA’nın haberine nazaran, YÖK’ten yapılan açıklamada, 5 Temmuz 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ve kamuoyunda “öğrenci affı” olarak isimlendirilen 7417 sayılı Kanun’a ait yol ve asılların belirlendiği kaydedildi.

Buna nazaran “terör, cinsel atak, taammüden öldürmenin yanı sıra devletin ulusal güvenliğine karşı faaliyette bulunduklarına karar verilen yapı, oluşum yahut kümelere üyeliği ile mensubiyeti bulunanlar,” bu kanundan yararlanamayacak.

Yükseköğretim kurumlarında hazırlık dahil bütün sınıflarda intibak, ön lisans, lisans tamamlama, lisans, lisansüstü (yüksek lisans, doktora, sanatta yeterlik, tıpta uzmanlık, tıpta yan kol uzmanlık, diş hekimliğinde uzmanlık ile eczacılıkta uzmanlık) tahsili gören öğrencilerden bu unsurun yürürlüğe girdiği tarihe kadar ilişiği kesilenler, kanundan yararlanabilecek.

Bir programı kazanarak kayıt yapma hakkı elde ettikleri halde kayıt yaptırmayanlar ise bu unsurun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 4 ay içinde (7 Kasım 2022’ye kadar) ilişiklerinin kesildiği yahut kayıt hakkı kazandıkları yükseköğretim kurumuna müracaatta bulunmaları kaidesiyle kanunun ilgili kararlarından faydalanabilecek.

Yükseköğretim kurumlarından 5 Temmuz 2022’den evvel ilişiği kesilen öğrenciler de kanundan yararlanmak için ilişiklerinin kesildiği yükseköğretim kurumuna birebir tarihe kadar müracaat yapabilecek.

Başvuru mühleti içinde zorlayan sebeplerle başvuramayanların ise zorlayan sebebin ortadan kalktığı tarihten itibaren bir ay içinde müracaat yapmaları gerekiyor.

Sağlık nedenleriyle başvuramayanların da buna ait heyet raporunu 5 Aralık 2022 mesai bitimine kadar ibraz etmeleri halinde bu kanundan yararlanabilecekleri bildirildi. (HABER MERKEZİ)