Oğuz Demir: Yağmurdan kaçarken doluya tutuldular

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın perşembe günkü faiz kararı beklenirken Ekonomist ve KARAR müellifi Oğuz Demir, “Faizi düşürme inadıyla bugün faiz %14 enflasyon %70” diyerek faiz siyasetine reaksiyon gösterdi.

“2021 Eylül’de siyaset faizi %19 enflasyon %19,58’di…” diyen Demir, “Sonbahardaki indirimler olmasaydı bugün KKM ve enflasyona endeksli bononun yarısı kadar faizimiz olurdu” diye konuştu.

“DARMA DUMAN ETTİLER HER ŞEYİ”

Kur muhafazalı mevduatın bütçe maliyetinin 80 milyar TL’yi bulduğunu söyleyen Demir, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda şunları söyledi:

“KKM bütçe maliyeti 80 milyar TL’yi buldu. Artık bir de faizi dahi bilinmeyen enflasyona endeksli bono konuşuluyor. Enflasyon yılı %60 ile kapatsa bile faizi bu olacak…

Ayrıyeten ne kur bu türlü sıçrar ne enflasyon bu kadar artar ne de bütçe bu türlü faiz bütçesine dönerdi… Darma duman ettiler her şeyi… Ne uğruna oldu? Değdi mi?”

TAM DA BU TÜRLÜ BİR ŞEY

Faizin vatandaşın vergisine yıkıldığını söyleyen Demir, “100.000 TL’ye 25.000 TL faiz ödemekten kaçıp, o faizi 60.000 TL ödeyecek hale gelmek, bunu da vatandaşın vergisine yıkmak işte tam da bu türlü bir şey…” tabirlerini kullandı.