Okul servisleri için yeni yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı

Dört yıl önce İzmir’de serviste unutulan 3 yaşındaki Alperen Şahin hayatını kaybetmiş, bunun üzerineokul servislerinin daha güvenli hale getirilmesi amacıyla bir yönetmelik yayınlanmıştı. Resmi Gazete’de yapılan düzenleme ile o yönetmelikte bazı güncellemelere gidildi.

Yeni araçlarda “üç nokta emniyet kemeri”, “her koltukta oturmaya duyarlı sensörlü sistem”, “tüm koltukları görecek şekilde iç ve dış kamera ile en az 30 gün süreli kayıt yapabilen kayıt cihazı” bulunuyor. Ama 2018’den önce üretilen araçlarda bu sistem yok. Bu sistemlere geçilmesi öngörülüyordu. Yapılan değişiklikle bu şart 2018’den önce üretilen araçlar için zorunlu olmayacak.

Servis araçlarının 12 yılı geçmemesi yönündeki düzenleme de revize edildi. Koronavirüs süreci gözönünde tutularak bu süre 15 yıla çıkarıldı. Yani 15 yıllık araçlar da okul servisi olarak hizmet etmeye devam edecek.

Düzenleme ile servisin azami seyahat süresinin ne kadar olacağı da okul yönetimleri ile belirlenecek. Araçlardaki rehber personele ilişkin de yeni düzenlemeler var. Buna göre, okul öncesi ilkokul orta ve lise öğrencilerinin birarada taşındığı servislerde rehber personel bulundurulması zorunluluğu var. Rehber repsonel için lise mezuniyeti şartında değişikliğe gidildi.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan alınacak mesleki kursu başarıyla tamamlamak şartıyla ilkokul mezunları da çalışabilmesine de imkan tanındı.