Osman Kavala’yı ziyaret etmelerine müsaade verilmedi

Avrupa Kurulu Parlamenterler Meclisi (AKPM) İzleme Komitesi’nin Türkiye Raportörleri İngiliz John Howell ve Letonyalı meslektaşı Boriss Cilevics, Seyahat Davası’nda ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası alan Osman Kavala’yı cezaevinde ziyaret için başvurdukları Adalet Bakanlığı’ndan olumlu cevap alamadı.

“TÜRKİYE’NİN AİHM KARARLARINA HÜRMET GÖSTERMESİNİ BEKLİYORUZ”

John Howell, Adalet Bakanlığı’nın Kavala’yı ziyaret etmelerine müsaade vermemesinden ötürü “üzüntü” duyduklarını söyledi.

Bir sonraki ziyarette Kavala ile görüşme umudunu koruduğunu kaydeden Howell, “Biz buraya, Kavala’nın hakkındaki dava ile ilgili ne düşündüğünü birinci elden anlamak, onun görüşlerini dinlemek için geldik” dedi.

Avrupa Kurulu Bakanlar Komitesi’nin AİHM kararına uymadığı için Türkiye ile ilgili ihlal süreci başlattığını söyleyen Howell, raportörler olarak Türkiye’nin AİHM kararına hürmet göstermesini beklediklerini kaydetti.

“YARGI SÜRECİ DEVAM ETTİĞİ İÇİN YORUM YAPMAK İSTEMİYORUM”

Howell, Türkiye’de Kavala ile ilgili yargı sürecinin sürdüğünü belirterek, devam eden davayla ilgili yorum yapmak istemediğini lakin unsur olarak bütün üye ülkelerin AİHM kararlarına hürmet göstermesini beklediğini vurguladı.

KAYNAK: EURONEWS TÜRKÇE