Putin, Erdoğan ile görüşürken Bayraktar SİHA’larını gündeme getirdi

Görüşmede, Azerbaycan-Ermenistan arasında yaşanan gelişmeler ile Suriye, Libya ve Ukrayna başta olmak üzere bölgesel konular da değerlendirildi.

Görüşmede Putin’in ‘Ukrayna’nın Türk yapımı SİHA’lar ile provokatif eylemler yaptığı’ yönünde bir aktarımda bulunduğu öğrenildi.

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre Putin ve Erdoğan, Minsk anlaşmalarına ve Normandiya formatındakiler de dahil Donbass’yla ilgili diğer anlaşmalara uyulmasının önem taşıdığını vurguladı.

Görüşmenin Türk tarafının inisiyatifiyle yapıldığını belirten Kremlin, “Putin, Kiev’in Minsk anlaşmalarının bozulmasına yönelik yıkıcı bir çizgi izlemeye devam ettiğine dikkat çekti. Bayraktar tipi silahlı insansız hava araçlarının kullanılması da dahil Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin çatışma bölgesindeki provokatif eylemleri bunu doğruluyor. Kiev’in Donbass’a güç yoluyla müdahale etme girişimlerinden vazgeçmesi gerektiğinin altı çizildi” ifadelerini kullandı.

Suriye konusunda bu ülkenin istikrara kavuşması ve barış sürecinin başlatılması amacıyla yürütülen işbirliği seviyesinden duydukları memnuniyeti dile getiren Putin ve Erdoğan, Rus ve Türk askerlerin İdlib gerilimi azaltma bölgesinde ve Fırat’ın doğusunda ortak çalışmalar yürütmeye devam etmesini kararlaştırdı.

Libya’da ise BM’nin arabuluculuğunda diplomatik çözüm bulunmasının alternatifi olmadığını teyit eden liderler, Libya devletinin yeniden tesis edilmesine ve ülkenin toprak bütünlüğünün sağlanmasına katkı sunmasını bekledikleri 24 Aralık’taki genel seçimlerin başarılı bir şekilde yapılmasını umduklarını dile getirdi.

Rusya’nın arabuluculuk rolünün önemine dikkat çeken Erdoğan da, Rus-Türk ateşkes kontrol merkezinin imkan ve kabiliyetleri de kullanılarak çabaları daha fazla koordine edilmesinden yana olduklarının altını çizdi.