Reuters’a konuşan ABD’li yetkili: Biden Erdoğan’a aceleci davranışlardan kaçınma mesajı verecek

İtalya’nın başkenti Roma’daki G-20 Liderler Zirvesi sürerken, Türkiye’de gözler AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Joe Biden’la bugün yapacağı görüşmeye çevrildi.

 Amerikan yönetiminden üst düzey bir yetkiliye göre Biden Erdoğan’a, ‘aceleyle karar alınan adımların ikili ilişkilere fayda getirmeyeceği ve krizlerden kaçınılması gerektiği’ mesajını verecek.

Reuters’a konuşan yetkili, geçtiğimiz hafta 10 büyükelçi krizine atıfta bulunarak, “Başkan kesinlikle, gelecekte o tür krizlerden kaçınmanın bir yolunu bulmamız gerektiğini ve aceleci davranışların ABD-Türkiye ortaklığı ile ittifakına fayda getirmeyeceğini söyleyecek” dedi.  

Yetkili, Erdoğan ABD Büyükelçisi’ni sınırdışı etmiş olsaydı iki lider arasındaki görüşmenin yapılmayacağını da ekleyerek, bu meselenin ‘en azından şu an için’ çözüldüğünü belirtti.

Erdoğan ile Biden’ın görüşmesinde, Türkiye’nin bir NATO müttefiki olarak Rus yapımı S-400 hava sistemleri alması gerekçesiyle çıkarıldığı F-35 programı için ödediği paranın karşılığında F-16 savaş jetleri alıp almayacağı konuşulacak.

İki lider, Suriye ve Libya gibi bölgesel konuları da ele alacak. Görüşmede insan hakları ve demokrasinin de gündeme gelmesi bekleniyor.