Römorkör mü (TDK) Romorkör mü? Nasıl yazılır? Ne demektir?

Genellikle denizcilik alanında kullanılan bir sözcük olan römorkör, zorunlu hallerde gemileri yedeğine alarak çeken, güçlü ve küçük ölçülerdeki gemilere verilen isimdir.

Manevra ve çekiş gücü ile tehlikeli bir geçişte manevra yeteneği ve gücüyle önemli bir rol üstlenir. Böylece örneğin dar bir dar boğazdan, römorkör sayesinde bir kayık gibi geçip gidebilir çok büyük gemiler.

Güçlü halatlar yardımıyla römorkörün yedeğindeki gemi zorunlu haller dışında da çekilebilir. Örneğin sığ veya manevra alanı bulunmayacak kadar sıkışık bir limana yanaşırken, veya böyle bir limandan ayrılırken de römorkörlere büyük iş düşer. Kıyıdan, demirlediği yerden daha açık ve derin bir alana çekilen gemi, asıl yolculuğuna başlar.

Kimi zaman da bir kaza sonucu işlemeyen veya denizin ortasında kendiliğinden arızalanan gemi, yine bir römorkörden yardım alır ve emniyetli kıyı sularına onun sayesinde ulaşır.

Örnek:

Bir arkadaşım vardı üniversitenin ilk yıllarında. Ona, okul bittiğinde nasıl iş bulacağını sordum. Çünkü okuduğumuz bölüm, belki de en zor çalışma olanaklarına sahip, gelecek vaat etmeyen bir bölümdü. Bana, “olsun, dert değil, benim işim zaten hazır” dedi. Hemen “nedir o hazır iş?” diye sordum. Bana, “babam römorkör kaptanı, her yaz onun yanında talim yapıyorum” deyiverdi. Yaşımı doldurunca gidip kaptanlık için eğitim alıp, lisansıma kavuşacağım. İşte o zaman bak gör beni. Dümeni tutarsam, bir daha bırakırsam ne olayım. Hem bol kazançlı, hem de bir o kadar zevklidir bu meslek, bilemezsin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*