Samsung Dex Pad’i Bir Cihaza Nasıl Bağlarım?

Samsung’un kullanıcılarına sağladığı en yeni teknolojilerden biri olan Dex Station, yüksek işlemci güçleriyle bilgisayarlara kafa tutmaktan geri kalmayan yeni nesil akıllı telefonları, birer masaüstü çalışma ortamına dönüştürme özelliğine sahip. Samsung’un son dönemde piyasaya çıkardığı s8, s8 plus, s9, s9 plus ile note 8 ve note 9 cihazlarıyla uyumlu olarak kullanılabilen dex; üzerindeki iki adet USB port, bir adet 100 megabit ethernet girişi, type-c girişi ve bir adet HDMI çıkışı işe cihazınızı tam tekmil bir multimedia istasyonu haline getiriyor.

Çalıştırmadan Önce Sahip Olunması Gerekenler

           Samsung DeX’i kullanabilmek için öncelikle bir monitör, televizyon ya da projeksiyon cihazına sahip olmak gerekiyor. Bunun yanında cihazı monitör görevi görecek diğer cihaza bağlamak için HDMI kabloya ihtiyaç duyuluyor. USB port ile bağlanan mause ve klavye, istenirse bluetooth özelliğiyle de çalıştırılabiliyor. Şık oval tasarımı ve 320 gramlık ağırlığıyla kullanıcıları yanında dizüstü bilgisayar taşıma yükünden de kurtarıyor.

 Cihaz Nasıl Çalıştırılır?

DeX’in nasıl çalıştırıldığına gelecek olursak; cihaz, basit bir parmak hareketiyle yukarı doğru kaydırıldığında, telefonun da oturtulabileceği bir stant haline geliyor. Standın içinde yer alan USB type-c soketine telefon yerleştiriliyor. Kutunun içinden herhangi bir bağlantı ya da HDMI kablosu çıkmıyor. Herhangi bir teknoloji marketinden satın alınabilecek HDMI kablosu da cihazın arkasındaki portuna yerleştiriliyor. Bu sayede görüntü, monitöre aktarılmış oluyor. Cihazın arkasında yer alan Type-c portu, cihaza elektrik sağlıyor.

Hatırlatmakta yarar var ki, cihazın kutusundan bir şarj cihazı da çıkmıyor. Bu aşamada cihazın orijinal şarjını kullanmak gerekiyor. Farklı markaların şarj kablolarıyla cihaza enerji sağlanamıyor. Akıllı telefon, Dex’e oturtulduğu andan itibaren şarj olmaya başladığından, bu sırada şarjının bitmesi gibi bir durum da söz konusu değil. Çalışma esnasında gelen çağrılar da kaçırılmıyor, görüşme bittikten sonra ise çalışmaya kaldığı yerden devam edilebiliyor.

Tüm bu işlemler yapıldıktan ve monitörün güç düğmesine basıldıktan sonra akıllı telefonun ekranının kararmasıyla birlikte cihaz, PC olarak kullanılmaya başlanabiliyor. Ekrandaki ara yüz de kullanıcılara yabancılık çektirmeyecek şekilde tasarlanmış. Telefonun ara yüzüne benzemeyen fakat bilgisayarın ara yüzünden de çok büyük farklarla ayrışmayan ara yüz, kullanıcılara da kullanım kolaylığı sağlıyor. Masaüstü ara yüzüne, kullanıcıların sıkça kullandığı uygulamalar yerleştirilmiş. Ekranın altında da bilgisayarın başlat çubuğuna benzeyen bir bar bulunuyor. Bu bar üzerinden Samsung ayarlar menüsüne erişilebiliyor. Uygulamalarda da aynı bilgisayarlarda olduğu gibi tek tıkla seçim, çift tıkla uygulamayı açma özellikleri var.

 Extra Deneyim Yaşamak Mümkün

Tüm bu özellikler sayesinde bir PC kasasına dönüşen ekranda e-posta hesapları rahatça kontrol edilebiliyor, ofis uygulamaları üzerinde pratik bir şekilde rahatlıkla çalışılabiliyor. Bunun yanında telefonda kurulu olan Photoshop, Skype, Drive gibi uygulamaları yönetmek de mümkün. Telefonda yapmaktansa DeX üzerinden dosya ve fotoğraf düzenleme konusunda da ekstra deneyim yaşama ve kullanım kolaylığı kullanıcıları bekliyor. Fakat oyunlar konusunda aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Daha çok iş deneyimi yaşamak için dizayn edilen DeX Station’da bazı oyunlar destekleniyor ama özellikle dokunmatik oyunlar oynanamıyor.

Özelliklerinden anlaşılacağı üzere günlük işleri organize etmek için ideal olan cihazda, telefondan etkileşim sağlamanın oldukça zor olduğu Word, Excel, Power Point gibi uygulamalar üzerinde daha pratik çalışmayı sağlarken, belgeleri ve galeride bulunan fotoğraf ve videoları yönetmeyi de oldukça kolay bir hale getiriyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*