Şanlıurfa’da hasta yakınlarının darbettiği tabip konuştu

Dün akşam saatlerinde Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesindeki özel bir tıp merkezine gelen hasta yakınları ile Dr. Şeyhmus Baraş ortasında, hakaret yüzünden tartışma çıktı.

Tartışma sonrası hasta yakınları, doktora tekme tokat saldırdı.

Bilincini kaybedince saldırganlar gitti

Koridor boyunca hasta yakınları tarafından darbedilen hekimin yere düşüp şuurunu kaybetmesiyle saldırganlar uzaklaştı.

Saldırıda başına ve bedeninin farklı bölgelerine darbe alan Baraş, rapor alarak şikayetçi oldu.

O anlar güvenlik kameralarına yansıdı

Doktor Baraş’a akın anı ise acil tıp merkezinin güvenlik kamerasınca saniye saniye kaydedildi.

Olayın akabinde 4 kişi gözaltına alındı, daha sonra isimli denetim koşuluyla hür bırakıldı.

Diplomasını yırtıp istifa etti

Saldırganların özgür bırakılmasının akabinde adliye önünde diplomasını yırtan tabip, mesleği bıraktığını söyleyerek konutuna giderken, tabibin arkadaşları ise yırtık diplomanın modüllerini topladı.

Sağlık Bakanlığı itiraz edince, tutuklandılar

Bunun üzerine Sıhhat Bakanlığı, devreye girdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, saldırgan hasta yakınları hakkında verilen isimli denetim kuralıyla tutuksuz yargılama kararına itiraz edildiğini bildirdi.

Karar sonrası tekrar gözaltına alınan 3 kişi, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Bir kişinin ise sorgusu sürüyor.

Dehşet anlarını anlattı

Öte yandan hekim Baraş, yaşadıklarını İHA’ya anlattı.

Baraş, “Saat gece 22.00 sıralarında bir çift çocuğunu muayeneye getirmiş. Benim bilgim yoktu bu mevzuda. Acil tarafında öbür bir hasta ile ilgileniyordum. O sırada bilgi süreç görevlisiyle girişin fiyatlı olmasıyla ilgili bir tartışma yaşanmış. Bunun ardından çift dışarı çıktıktan sonra çocuğun babası herhalde Kürtçe bilmediğimi düşünerek, biraz hakarette bulundu. Ben de yaptığınız ayıp değil mi deyince kurumda SGK kontratının pasife alınmasının sonunu, küfür ve darp aksiyonuyla benden çıkarttı. Bu sırada kurumumuza yakın olan bir kıraathanede kardeşleri ve ağabeyleri de bulunuyordu.

“Gördüğünüz üzere ayıranlar olmadı”

Bunların da olaya müdahil olmasıyla bir arada 5-6 kişi tarafından bir linç teşebbüsünde bulunuldu. Yaklaşık 3-4 dakika sürdü. Bu linç teşebbüsü benim şuurumu kaybetmemle son buldu. Muhtemelen insafa geldiler ve o denli gittiler; yoksa kamera imgelerinden de gördüğünüz üzere ayıranlar olmadı. Olayın devamında ben devlet hastanesine gidip darp raporu alarak şahıslardan davacı olduğumu belirttim, şikayetçi oldum. Polis takımları olaya intikal etikten sonra kamera imgelerinden teşhis edildiler ve 3 kişi gözaltına alındı.” dedi.

“Bir daha hekimlik yapmayacağım”

Zanlıların özgür bırakıldığını duyduğunda adliyeye gittiğini ve orada diplomasını yırttığını söyleyen Baraş, “Sabah erken saatlerde adliyeye sevk edildiler. Adliyede akşam saat 17.00’ye kadar bekletildikten sonra ki ben de o süreçte şimdi Viranşehir’deydim, kararın çıkmasını bekliyordum. Kararı duymadan ayrılamamıştım. Saat 17.00’ye 5 dakika kala tutuksuz yargılanmak üzere salıverildikleri haberi geldi. Yani isimli denetim kaidesiyle özgür bırakıldılar. Ben bu haberi duyunca o linç teşebbüsünden daha önemli bir travma yaşadım. Ruhsal olarak benim için daha berbat oldu.

“Yarın gelmemi söylediler”

Ben de bunun üzerine bir hesap sorma, bilgi alma hedefli adliyeye gittim. Neden özgür bırakıldılar, Sıhhat Bakanı bu maddeyi Meclis’ten geçirdi, yani bu darp, darbı da geçtim, linç teşebbüsü bu yasaya geçmese bile tutuklu yargılanmaları gerekiyor.

Yasaya iştirak kabahatleri dahil edilmiş olmasına karşın neden hür bırakıldılar, neden tutuklu yargılanmıyorlar? 10 dakika evvel duruşma sonlanmasına karşın herkes çıkmış, polis grupları içeri giremeyeceğimi, bunu onlara soramayacağımı, yarın gelmemi söyledi.

“Bir daha hekimlik yapmayı düşünmüyorum”

Ben de o an bütün umudumu yitirdiğimi düşünerek diplomamı çıkarttım ve yırttım. Açıkçası bir daha hekimlik yapmayı düşünmüyordum ve şu andan itibaren de düşünmüyorum. Olayın ardından babam, diplomamın modüllerini yerden toplayıp toplumsal medyada paylaşmış. Ondan sonra toplumsal medyada gündem olmaya başladı. Toplumsal medya üzerinden meslektaşlarım, aileleri ve vatandaşlarımız gündemi büyüttüler, bana takviye oldular.” ifadelerini kullandı.

Bakan Koca telefonla aradı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kendisini arayıp takviye olduğunu söyleyen Baraş, “Olaydan yaklaşık bir gün sonra gece saat 02.00’de Sıhhat Bakanımız, beni şahsi telefonundan arayarak geçmiş olsun dileklerini iletti. Olayın takipçisi olacağını, neden salıverildiklerini kendisinin de anlamadığını, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile yarım saat boyunca görüştüğünü ve bu sorunu tahlile kavuşturmaya çalıştığını aktardı. Onun toplumsal medya paylaşımının üzerine şahıslar bugün tutuklanıp cezaevine gönderildi. Bu hususta Sıhhat Bakanımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Zanlılardan 3’ü tutuklandı, biri ise adliyede

Darbedilen hekimin avukatı Aycan Ceylan, zanlılardan 3’ünün tutuklandığını, birinin ise bugün yakalanarak tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildiğini belirterek, “Saldırganlar, olayın ardından birinci basamakta sevk edildikleri mahkemece isimli denetim koşuluyla özgür bırakıldı. Kamuoyunun gösterdiği reaksiyon olaylara çok önemli bir biçimde tesir etmekte ki bu olayda da tesirini gördük.

Zira kamuoyunun gündemine oturan müvekkilime yapılan taarruz, sıhhatte şiddeti tedbire maddesine karşın tutuklanmayan saldırganlar, Sıhhat Bakanlığı’nın devreye girmesi, tüm doktor sendikalarının, Türk Tabipler Odası’nın devreye girmesi ve çok önemli reaksiyon göstermesi karşısında saldırganlar bugün tekrar gözaltına alındı ve çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandılar.” diye konuştu.