Şanlıurfa’daki Karahantepe süreksiz çatıyla korunma altına alınacak

Şanlıurfa’daki kültür envanterinin tespiti için başlatılan çalışmalar kapsamında kent merkezine 46 kilometre uzaklıkta bulunan Tek Tek Dağları Ulusal Parkı içerisindeki Kargalı Mahallesi yakınlarında, araştırmacılar tarafından 1997’de yüzey araştırması sırasında Karahantepe’deki yapılar fark edildi.

Karahantepe Hafriyat Lideri Prof. Dr. Necmi Karul başkanlığında 2017’de başlatılan “Göbeklitepe Kültürü ve Karahantepe Kazıları” projesi kapsamında alanda yüzey araştırma çalışması gerçekleştirildi.

Bu araştırmalarda UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Göbeklitepe’deki yapılara benzeyen ve birinci belirlemelere nazaran neolitik periyoda ilişkin “T” biçiminde 250’nin üzerinde dikili taş tespit edildi.


Proje çalışmaları

AA’da yer alan habere nazaran; 2019’da başlanan hafriyatlarda Göbeklitepe ile tıpkı periyoda tarihlenen “T” biçiminde dikili taşlar, heykeller ve birçok nesne bulundu.

Arkeoloji dünyasında ve tarih etraflarında önemli yankılar uyandıran bu hafriyatlar yine dikkatleri bölgeye çekti. Hafriyat çalışmalarının devam ettiği bölgede gün yüzüne çıkarılan ve yerinde sergilenen yapıtların korunması için de proje çalışmaları sürüyor.