Selahattin Demirtaş’tan ‘ortak aday’ mektubu: Ortak aday olmaktan ötürü onur duyarım lakin malum sebeplerden ötürü şimdilik ben değilim

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Lideri Selahattin Demirtaş, FOX TV canlı yayınına mektup gönderdi.

2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ‘ortak aday’ tanımı yapan Demirtaş, “Ortak aday olmaktan onur duyarım lakin “malum” nedenlerle şimdilik, bu seçimde ortak aday ben değilim” sözlerine yer verdi.

Demirtaş, paylaştığı ‘ortak aday’ mektubunda seçimlerde aday olarak gösterilecek ismin ‘helalleşme istikrarını âlâ tutturması gerektiğini’ tabir etti. Demirtaş, “Temennim bütün muhalefetin belirleyeceği bir ismin ortak adayımız olarak seçime girmesi ve birinci çeşitte kazanmasıdır” tabirlerine yer verdi.

Demirtaş, “Adayın epey kutuplaştırılmış toplumun tüm farklılıklarını kucaklayabilecek olgunlukta ve demokratik anlayışta olması gerekir. Hudutları de sağlam biri olmalıdır” dedi. Demirtaş ayrıyeten, “Eğer Cumhuriyetin ikinci yüz yılını gerçek manada demokrasiyle taçlandırıp birlikte içinde yolumuza devam edeceksek ortak aday kolektif çalışmaya, ortak akla değer vermeli, geçiş sürecini muvaffakiyetle yönetebilecek tecrübeye sahip olmalıdır” sözlerini kullandı.

Selahattin Demirtaş’ın, FOX TV’nin Orta Sayfa programına yolladığı ve “muhalefetten kimin Cumhurbaşkanı adayı olabileceğine ilişkin” soruya karşılık verdiği mektubu şöyle:

“SİNİRLERİ SAĞLAM BİRİ OLMALIDIR”

  • Takdir edersiniz ki muhalefetten kimin cumhurbaşkanı olabileceğine dair benim bir isim söylem etmem yanlışsız olmaz. Lakin benim de temennim bütün muhalefetin uzlaşarak belirleyeceği bir ismin ortak adayımız olarak seçime girmesi ve birinci çeşitte kazanmasıdır.
  • Bunun içinde adayın, bu kadar kutuplaştırılmış toplumun tüm farklılıklarını kucaklayabilecek olgunlukta ve demokratik anlayışta olması gerekir. Daha adayken bile herkesin Cumhurbaşkanı olabileceğini gösterecek yetkinliğe, birikime sahip olması da değerlidir. Ayrıyeten nasıl bir takımla, hangi somut projelerle problemleri çözeceklerini sade bir halde halka anlatabilecek; rakipleriyle polemiğe girmek yerine daima toplumla konuşabilecek ferasete sahip, sonları de sağlam biri olmalıdır.

“HELALLEŞME VE HESAPLAŞMA İSTİKRARINI DÜZGÜN TUTTURMALI”

  • Eğer Cumhuriyetin ikinci yüz yılını gerçek manada demokrasiyle taçlandırıp birlikte içinde yolumuza devam edeceksek ortak aday kolektif çalışmaya, ortak akla değer vermeli, geçiş sürecini muvaffakiyetle yönetebilecek tecrübeye sahip olmalıdır. Geçen yüz yılın yanlışlarından dersler çıkarabilmeli, değişime açık ve gözü pek olmalı, helalleşme, yüzleşme, hesaplaşma istikrarını âlâ tutturmalıdır.
  • Kadınların eşitliği, işçilerin alın teri, etraf hakları, özgürlükçü laiklik üzere bahislerde hassas ve şuurlu olmalı; kimlik, inanç ve lisan hakları üzere kolektif haklar konusunda demokratik tahlil perspektifi sunabilmelidir.

“BÜTÜN YARALARI SARABİLECEK BİR PROGRAMI OLMALI”

  • İkinci yüz yıla girerken ezberletilmiş resmi kalıpları, şablonları yıkma cüretini göstererek Cumhuriyeti bu sefer alttan, tabandan halkla birlikte inşa etme anlayışına sahip ve buna açık olmalıdır. Son yirmi yılın değil, son yüz yılın bütün yaralarını sarabilecek somut bir programla toplumun karşısına çıkmalı ve inandırıcı olmalıdır.

“ADAY OLMAKTAN ONUR DUYARIM”

  • Bağlama da çalabilmeli desem kim olduğunu kesin anlarsınız.
  • Tabii ki latife bir yana, ortak aday olmaktan onur duyarım fakat “malum” nedenlerle şimdilik, bu seçimde ortak aday ben değilim.

“BU KRİTERLERE YAKIN ADAYLAR VAR”

  • Önümüzdeki seçim için bu kriterlere yakın aday yahut adayların olduğunu biliyorum. Umarım bu türlü bir aday etrafında halk olarak birleşmeyi, barışmayı, demokrasimizi en güçlü biçimde kurmayı başarırız. Biz bunun için çalışmaya devam edeceğiz.
  • Fox TV izleyicilerine ve tüm halkımıza yürek dolusu selam, sevgilerimizle.