Silikon Cephe

silikon cephe, binaya camın verdiği asaleti sağladığından tercih edilen bir uygulama olmaktadır. Silikon cephe uygulamasında ısı camlar, binanın cephesine kaset profilleri ile uygulanmaktadır.

 

silikon cephe kaplama uygulamasında montaj işlemi kısa sürede ve kolayca gerçekleştirilebilmektedir. Bu uygulamada kullanılan üç noktadaki emniyet sistemi ile sızdırmazlık garantisi verilmektedir.

 

Belirtildiği üzere montaj işlemi oldukça kolay ve hızlı olan silikon cephe kaplama sisteminde montaj sonrası bakım da oldukça kolaydır. Ayrıca bu cephenin bakımının yanı sıra temizliğinin de kolay olması nedeniyle daha fazla tercih edilebilir olmaktadır. Genellikle iş yerlerinin dış cephe kaplamasında oldukça revaçta olan bir kaplama sistemidir. İş yerlerinin yanı sıra, rezidans, otel, restoran, kültür merkezi gibi yapılar için de oldukça fazla tercih edilmektedir.

 

Betonarme binaların ağırlığı, bahsedilen uygulamalar sayesinde hafif cepheler ile daha modern ve hareketli bir cephe görüntüsüne ulaşmıştır.

 

Silikon Cephe Kaplama Uygulamasında Cam Seçimi

 

Bu sistemde özel üretimli camlar kullanılmaktadır. Özel olarak üretilmiş olan camlar, herhangi bir duvar gerekmeksizin yatay ve dikey olarak döşenmiş alüminyum profiller üzerine klips ya da fitil ve/veya vida kullanılarak monte edilerek, binayı cam bina görüntüsüne kavuşturmaktadır.

 

silikon cephe kaplama uygulamasının daha çok kullanılan ismi böylece cam bina olmuştur. Bu kaplama uygulamasında dışarıdan bakıldığında fitiller haricinde herhangi bir birleşim noktası görünmemektedir.

 

Bu uygulamada, dış camlarda genellikle reflekte temperli camlar, iç camlarda ise şeffaf ısı camlar tercih edilmektedir. Ayrıca camlar yatay olarak temperlenmektedir.

 

Silikon cephe kaplamalarında dış camlar temperli, kaplamalı ve/veya renkli olarak; iç camlar ise renksiz olarak tercih edilmektedir. Eğer istenir ise, iç ve dış cam arasındaki hava boşluğu artırılarak camın ısı yalıtım özelliği artırılabilir. Öte yandan, uygulamanın yapıldığı bölgedeki ses düzeyi belirlendikten sonra bu düzeye uygun olacak şekilde camın kalınlığı arttırılarak ses izolasyonu da elde edilecektir. Yeni uygulamalarda, lamine camda ses geçirgenliğini azaltabilmek adına akustik lamine cam teknolojisi de kullanılmaktadır.

 

Bununla beraber, gece olduğunda ışık iç mekânda daha fazla olacağından (dış mekâna göre) reflektif camların refleksiyon özelliklerini iç mekân için göstermesinden dolayı dış taraftan iç mekânın görülmesi de oldukça güçleşmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir