Sürgün gazeteci Alman medyasına haber oldu

15 Temmuz’dan sonra Türk cumhuriyetlerinden birçok insan yasa dışı yollarla Türkiye’ye kaçırıldı ve işkence gördü. Uzun yıllar Azerbaycan Zaman ve Cihan Haber Ajansı’nda görev yapan Ali Yılmaz (isim müsteardır), aynı akıbeti yaşamamak önce Gürcistan’a Eylül 2018’de de Almanya’ya sığındı.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜN OLMADIĞI VURGULANDI

İltica başvurusu henüz sonuçlanmayan üç çocuk sahibi Ali Yılmaz ve ailesinin yaşadıkları Almanya’nın Ausburg şehrinde yayınlanan Ausburger Allegemaine gazetesine haber oldu. 22 Eylül’de yayınlanan haberde hayatı ve özgürlüğü tehlike altında olan Ali Yılmaz’ın Almanya’ya neden gelmek zorunda kaldığı ve hala daha ailesini getirememiş olmanın sıkıntıları anlatıldı. Sağlık sorunlarına değinildi.

Gerçek ismine ve kimliğine yer verilmeyen haberde Ali Yılmaz’ın Gülen Hareketi’ne mensup olduğu ve Almanya’da Gülenist olarak ifade edilen bu hareketin mensuplarının Erdoğan rejimi nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kaldığı açıklandı. Ayrıca basın özgürlüğü konusunda Türkiye’nin 180 ülke arasında 153. sırada olduğu vurgulandı.


Fotoğraf: Laura Gastl.