TDK’ye göre Nasreddin Hoca mı, Nasrettin Hoca mı? “D” ile mi “T” ile mi yazılır? Nasıl doğru yazılır?

Öncelikle geleneksel bilgimizle, aynı zamanda okul yaşamımızda edindiğimiz deneyimlerimizle onu Nasreddin Hoca olarak bilirdik.

Fakat TDK (Türk Dil Kurumu) kendi internet sitesinde yer alan sözlüğünde, doğru yazımının Nasrettin Hoca olduğunu söylemiş. Biz de bundan sonra eski bilgimizi yenileyip, hocamıza Nasrettin Hoca deriz, olur biter…

Bilindiği gibi hocanın fıkraları anlatmakla bitmez. Çocukluğumdan beri bilenlerin bilmeyenlere anlattığı onca fıkrayı defalarca dinlesem de, anlatsam da hiç sıkılmam. Çünkü her birinde Anadolu insanına haz değerleri doğrulayan, zekice, hınzırca, hazır cevap bir zihni yeniden canlandırmak, dahası kendimi Nasrettin Hoca gibi hissetmek zaman zaman hoşuma gider. İşte size, hocanın az bilinen bir fıkrası:

Nasrettin Hoca ve Şair Kadı

Hoca bir gün, Akşehir’de, aynı zamanda tanıdığı olan Kadı Efendi’yi ziyarete gitmiş. Sohbet ilerlemiş, kadı çıkarıp kendi yazdığı bir şiiri okumuş ve Nasrettin Hoca’dan övgüler beklemiş. Kendisinden beklenen karşılığı vermemiş içi temiz, dürüst hoca ve, “şiir güzel değil” demiş.

Öfkelenen kadı, Nasrettin Hoca’yı hapse attırmış bunun üzerine! Gel zaman git zaman bir iki gün sonra, aç ve bitkin olarak çıkmış hoca hapisten. Kadı yanına çağırtıp bir şiir daha okumuş ona. Kadı’nın şiiri bittiğinde, hoca hiçbir tepki vermeden kalkıp, kapıya doğru yürüyünce kadı, “Hocam nereye gidiyorsun?” demiş şaşırarak. Bunun üzerine hoca hayli üzgün, ama bir o kadar da sakin bir sesle “nereye olacak kadı hazretleri, hapishaneye” demiş.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*