Trabzonspor Lideri Ahmet Ağaoğlu: Kulübe borcum çok büyük

Trabzonspor Kulübü Lideri Ahmet Ağaoğlu, Trabzonspor’a borcunun çok büyük olduğunu belirterek, “Öyle de kestirim ediyorum ki bu borcun tamamını ödeyemeden bu dünyadan göçüp gideceğiz” dedi.

Ağaoğlu, Trabzonspor Mecmuası’ndaki röportajında, çok problemli bir devirde vazifeye başladıklarını lakin Trabzonspor’un kurallar ne olursa olsun türbülansın içinde çıkabilecek dinamiklere sahip olduğunu bildikleri için de inanarak misyona geldiklerini anlattı.

Çok sevdiği, sevdalısı olduğu Trabzonspor’un daha sonra irtifa kazandığını söz eden Ağaoğlu, şöyle devam etti:

“Bununla bir arada de çok şey kazandık. Her şeyin ötesinde, taraftarımızı yine kazandık. Bilhassa genç kuşağı kazandık. Bugün 7-18 yaş kümesine baktığımız vakit azımsanmayacak bir taraftar kitlesine sahibiz. Üstelik tutkuyla kulübüne bağlı olan bir taraftar kitlesi bu. Kamuoyunda yaratılan ‘Trabzonspor bir daha şampiyon olamaz’ algısına karşın çok önemli bir tutkuyla kulübüne bağlı, inanılmaz bir kitle vardı. Bu nedenle onların memnunluğu çok fakat çok değerliydi. Onların bu başarıyı yaşamaları, aslında şampiyonluğun çok ötesinde bir mana tabir ediyor: Bu kadro ‘yapar’ geçmişte de ‘yapmıştı’ ve ‘yine yapacak’ İşte ‘yine yapacaksın fitilini bu şampiyonluk ateşledi.”

Ağaoğlu, ‘Trabzonspor’da ben yapacağımı yaptım, deyip köşesine çekilen ne bir lider ne bir yönetici var’ diyerek, “Benim için de şu var, borcumu ödedim diye bir şey yok. Benim bu kulübe borcum çok büyük. O denli de iddia ediyorum ki bu borcun tamamını ödeyemeden bu dünyadan göçüp gideceğiz. Herkesten helallik istendiği yerde kendim için söylüyorum; Trabzonspor’dan da helallik istenmesini ben şahsen isterim. Zira bize çok şey verdi. Hizmet ettiğimiz yapı sıradan bir yapı değil. Hizmet ettiğimiz yapı Trabzonspor. Lakin bu yapının içine girdiğiniz vakit büyüklüğünü kavrayabiliyorsunuz.” halinde konuştu.

“TRABZONSPOR’UN GÜCÜNÜ BUZ DAĞINA BENZETİYORDUM”

Camianın içinde yıllardır yaşamış olmanın verdiği bir birikiminin olduğunu vurgulayan Ağaoğlu, şunları kaydetti:

“Camiayı tanıyorsunuz, burada nereden bakarsanız 32 yıllık bir yöneticilik sürecim var. Topluluğun dinamiklerini daha uygun algılayabiliyorsunuz. Ben Trabzonspor’un gücünü daima buz dağına benzetiyordum. Alt tarafta koca bir buzdağı var. Görünen gücünden çok daha fazlası var. Ben buna inanmıyordum, bunu çok âlâ biliyordum. Bu noktada işte bizim için en kıymetli güç Trabzonspor’un sahip olduğu dinamikleri kullanmak oldu. Sportif, finansal, demografik, idari dinamikler bunlar. Her şeyi gerektiği üzere yaptığınız takdirde 60 bin forma satışından 280 bin forma satışına ulaşabiliyorsunuz. Veyahut forma alacak gücü olmayan 13-14 yaşındaki bir taraftarın da TS Club’tan bir çift eldiven alarak kendi sorumluluğunun şuuruna vardığını görüp keyifli oluyorsunuz. Biz bu dinamikleri harekete geçirdik.”

Ağaoğlu, rakiplerle hiç arbede ortamına girmediklerini belirterek, “Bir kulüp lideri çıkıyor, iki üç ay daima sizinle uğraşıyor. Biz bu noktada tartışmaların, hengamenin içerisinde yer almak istemedik, gerçek yerde durmaya çalıştık” dedi.

“ŞAMPİYON OLDUĞUMUZDA PEK BİR ŞEY HİSSETMEDİM”

Şampiyonluk sürecini yaşarken sorumluluklarının olduğunu lisana getiren Ağaoğlu, şöyle devam etti:

“Algıyı, camiayı yönetiyorsunuz. O yüzden bir taraftar üzere yaşayamadım bu şampiyonluğu. Ben zati şampiyonuz dedim Konya maçından sonra, şubatın ikinci haftasıydı, ‘bu işi bitirdik’ dedim. Fakat camiayı daima temkinli tutmak gerekiyordu. Sonuçta bu yönetilmesi gereken bir şey olduğundan ben Antalya maçında şampiyon olduğumuzda da pek bir şey hissetmedim. Yalnızca Antalya maçının son beş dakikası biraz gergindim. Oradaki gerginlik de şu, saha kenarında Antalyaspor’un hocası ortamı anlamsız bir formda gerdi. Bir final maçı olur anlarım, fakat seyirciyi tahrik edecek davranışların içinde bulunması beni ürküttü. Benim gerginliğim de ‘şu maç selametle bir bitse’ halindeydi. Ondan sonra on dakika fazla bir şey hatırlamıyorum, on dakikalık bir kopukluk var bende. Tek hatırladığım alanda on binlerce taraftar ve büyük bir uğultu. O kopukluk anı, tahminen de işte benim şampiyonluk hissim. Sorumluluk olduğu vakit bir taraftarın yaşadığı şeyi yaşayamıyorsunuz.”

Ağaoğlu, ‘başkan olmasaydınız, taraftar olarak bu şampiyonluğu nasıl yaşardınız?’ biçimindeki bir soru üzerine de, “Bir sefer baştan alana ben de atlardım. Niçin atladığımı bilmezdim lakin orada olmalıyım fikriyle kesin atlardım. Yürüyerek, marş söyleyerek Meydan’a giderdim ve Meydan’da da sabahlardım. Fiziki olarak o enerjiyi boşaltırdım kesin. 1984 şampiyonluğunu yeterli hatırlıyorum. O vakit bile, otomobilin üstüne bayrak asıp Bağdat Caddesi’nde cins atmış, üç beş taş yemiş, otomobilin camının kırmış, sonra oradan dönüp Acıbadem’de iki cins daha atmıştım. Lakin taraftar olmakla yönetici olmak değişik şeyler işte. Orada yalnızca o insanların beklentisini karşılamış olmuş olmanın yaşattığı büyük bir memnunluk vardı” halinde konuştu.