TRT badrol fiyatı nedir, ne kadar?

TRT için devamlı ve kâfi gelir kaynağı sağlamak hedefiyle alınan bandrol fiyatlarında artış yapıldı. Buna nazaran cep telefonu, bilgisayar, tabletler ve diğer elektronik eşyalardaki TRT bandrol fiyatı yüzde 2 ile yüzde 6 oranında arttırıldı.

Elektrik faturalarından TRT hissesinin kaldırılmasının akabinde kurumun gelir kayıplarının kısmen telafisi emeliyle cep telefonu, bilgisayar ve tabletlerde bandrol fiyatlarında artış yapıldı.

TRT BADROL FİYATI NE KADAR?

TRT bandrol fiyatının desteğini 3093 sayılı Türkiye Radyo ve Televizyon Gelirleri Kanunu oluşturuyor. Bandrol fiyatları, TRT yayını alabilen radyo, televizyon, görüntü ve birleşik aygıtlardan alınıyor. Bu aygıtları ithal edenler hür dolanıma girişinde bandrol almaya mecburdur. TRT Bandrol fiyatları, ithalatçılar için bandrole tabi aygıtın gümrük giriş beyannamesindeki ÖTV hariç KDV matrahı üzerinden bir keze mahsus olmak üzere hesaplanıyor.

TRT BANDROL FİYATI NE KADAR?

Bandrole tabi aygıtlar ve bandrol oranlarının yer aldığı listeye nazaran, ek bir yazılım yahut donanım dayanağı olsun yahut olmasın direkt, internet üzerinden yahut öbür bir yolla her türlü görsel yahut işitsel yayınları alabilen aygıtların bandrol oranları yenilendi.

YÜZDE 2 ARTIRILDI

Televizyon, görüntü kameralar ve radyolarda yüzde 16 olan bu oran sabit bırakılırken, cep telefonlarında yüzde 10 olan oran yüzde 12’ye, akıllı kol saatlerinde yüzde 8 olan oran yüzde 14’e, bilgisayar ve tablette ise yüzde 2 olan oran yüzde 4’e çıkartıldı.

YÜZDE 8’DEN YÜZDE 14’E ÇIKARILDI

Öbür aygıtlarda ise (Radyolu ve/veya TV’li ışıldak, radyolu kulaklık, radyolu fotoğraf makinesi, radyolu adım sayar, radyolu kalemler, radyo ve/veya TV’li banyo sistemleri, navigasyon aygıtları, radyo ve/veya TV eklentili koşu bantları, radyo ve/veya TV eklentili buzdolapları, DVD-VCD player ve benzerleri, cep tipi MP3/MP4 çalar ve benzerleri, mesken sinema sistemleri, taşıtlarda kullanılmaya mahsus navigasyonlu multimedya cihazları) yüzde 8 olan TRT bandrol hissesi yüzde 14’e çıkarıldı.