Ulusal Güvenlik Şurası (MGK) yarın toplanıyor

Ulusal Güvenlik Şurası (MGK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yarın toplanacak.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılacak yılın üçüncü MGK Toplantısı’nda İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusu, Irak’ın kuzeyinde yürütülen Pençe-Kilit Operasyonu ile Yunanistan’ın silahlanma faaliyetleri başta olmak üzere birçok stratejik bölgesel ve ulusal güvenlik konusunun ele alınması bekleniyor.

Hudut ötesi operasyon ana gündem

Kabine toplantısının akabinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada Suriye’nin kuzeyine operasyon başlayacağı sinyalini vermişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bahsin MGK toplantısında tüm boyutlarıyla ele alınacağını lisana getirmişti.

Rus-Ukrayna savaşındaki son durum pahalandırılacak

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın da ele alınması beklenen toplantıda, Türkiye’nin barış için yürüttüğü çalışmalar, orta buluculuk ve kolaylaştırıcılık faaliyetleri ile insani yardım ve kalıcı ateşkes bahislerinin görüşüleceği kestirim ediliyor.

Yunanistan’ın Ege’deki faaliyetleri konuşulacak

Toplantıda ele alınacak bir başka değerli mevzunun Yunanistan’ın yürüttüğü silahlanma faaliyetleri olması bekleniyor. Bu kapsamda Ege, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz’deki gelişmelerin değerlendirileceği toplantıda, Türkiye ve KKTC’nin Doğu Akdeniz’de memleketler arası hukuktan kaynaklanan haklarının korunmasına yönelik çalışmaların masada olması planlanıyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerince, Irak’ın kuzeyinde bulunan terörist maksatlara düzenlenen Pençe-Kilit Operasyonu ile hudut güvenliği kapsamında yürütülen faaliyetlerin de toplantıda ele alınacak değerli başlıklar ortasında yer alması bekleniyor.

AA’nın haberine nazaran, PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ başta olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı gerçekleştirilen operasyonların toplantıda görüşülmesi öngörülüyor.