Vali uyardı: Risk durumumuz yukarı çıktı

Vali uyardı: Risk durumumuz yukarı çıktı

Kayseri’de koronavirüs denetimine katılan Vali Şehmus Günaydın, “Bir takım ortamlarda kalabalıkların oluşması nedeniyle risk durumumuz yukarı çıktı. Şu an ilimiz için risk devam ediyor. Vatandaşlarımıza da çağrıda bulunmak istiyorum; Lütfen gerekmedikçe dışarı çıkmayalım” dedi.

Vali uyardı: Risk durumumuz yukarı çıktı

Vali Şehmus Günaydın, koronavirüs tedbirleri kapsamında Cumhuriyet Meydanı’nda maske, mesafe ve hijyen denetimi yaptı. Esnaf ve vatandaşları koronavirüse karşı uyaran Vali Günaydın, vatandaşların büyük kısmının maske kuralına uyduğunu söyledi.

Vali uyardı: Risk durumumuz yukarı çıktı

Vatandaşlardan açık alanlarda ve maske takmanın zorunlu olduğu yerlerde sigara içmemelerini isteyen Günaydın, “Bu hepimiz için, hepimizin sağlığı için çok önemli” dedi.

‘İLİMİZ İÇİN RİSK DEVAM EDİYOR’

Vali uyardı: Risk durumumuz yukarı çıktı

Vali Günaydın, aşı bulunana kadar en büyük silahın maske, mesafe ve temizlik olduğunu vurgulayarak, “Bu kurallara uyacağız, mümkün mertebe kalabalık alanlara girmeyeceğiz. Biz bundan 2 ay önce ‘Gerekmedikçe evden çıkmıyoruz Kayseri’ sloganı ile çağrıda bulunmuştuk. Vatandaşlarımız 15 gün boyunca bu çağrıya riayet ettikleri için bizler olumlu sonuçlarını gördük. Ancak daha sonra okulların açılması, bir takım ortamlarda kalabalıkların oluşması nedeniyle risk durumumuz yukarı çıktı. Şu an ilimiz için risk devam ediyor. Bizim bu riski azaltmamız sıkıntıları ortadan kaldırmamız için hep beraber çalışmamız lazım. Vatandaşlarımıza da çağrıda bulunmak istiyorum: lütfen gerekmedikçe dışarı çıkmayalım. Evimizde kalalım, sağlıklı kalalım. Başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere kamu görevlilerine yardımcı olalım” diye konuştu.

Vali uyardı: Risk durumumuz yukarı çıktı

Bizim bu riski azaltmamız sıkıntıları ortadan kaldırmamız için hep beraber çalışmamız lazım. Vatandaşlarımıza da çağrıda bulunmak istiyorum: lütfen gerekmedikçe dışarı çıkmayalım. Evimizde kalalım, sağlıklı kalalım. Başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere kamu görevlilerine yardımcı olalım” diye konuştu.

‘BİR ÖZEL OKULDA AYKIRI DURUM TESPİT ETTİ’

Vali Günaydın, okullarda da denetimlerin devam ettiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Vatandaşlarımızdan gelen bir takım ihbarlar var. Görevlilerimiz bugün iki okulda denetim yaptı. Maalesef bir özel okulumuzda kurallara aykırı durumlar tespit ettik. Bununla ilgili kanunu işlemleri yapıyoruz. Denetlemeler devam edecek. Vatandaşlarımız bu konuda çok duyarlı. Okullarda çıkan durumları vatandaşımız hemen bize bildiriyor.”

SAMSUN’DA KINA SONRASI 17 VAKA

Vali uyardı: Risk durumumuz yukarı çıktı

Alaçam’da düzenlenen kına gecesine katılanlar, ardından topluca yemeğe gitti. Birkaç gün sonra bu kişilerde yüksek ateş belirtisi görüldü. Bunun üzerine hastaneye başvurup, koronavirüse yakalandığı belirlenen ve Covid-19 temaslısı olan 17 kişi tespit edildi. Bu kişiler ve aile bireyleri, karantinaya alındı.

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, koronavirüsle mücadelenin kent genelinde yürütüldüğünü belirterek, ancak kurallara uyularak başarıya ulaşılacağını kaydetti. Halkın önlemlere eksiksiz uyması gerektiğini vurgulayan Dağlı, son 48 saat içinde 4 kişinin koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtti. Özellikle Alaçam ilçesinde üzücü olay yaşandığını belirten Dağlı, yasak olmasına rağmen ilçede yemekli kına gecesi düzenlendiğini vurguladı.

KAYIPLAR ARTIYOR

Vali uyardı: Risk durumumuz yukarı çıktı

Tüm kurumlarla ortak hareket edildiğini vurgulayan Vali Dağlı, “İlimizde vaka sayısındaki artış ya da düşüşün tamamen halkımızın kurallara uyum düzeyine bağlı olduğunu net olarak söyleyebiliriz. Kurallara uyuyormuş gibi yapıp, ilk fırsatta maskemizi çıkarıp, sosyal mesafeye dikkat etmeden bir hayat sürdüğümüzde, sadece vaka ve kayıp sayımız artırıyor. Bu durumun üzücü bir örneğini yakın zamanda Alaçam ilçemizde yaşadık. Koronavirüs bulaşının önlenmesi için yemekli kına gecelerine İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’muzda yasak kararı aldığımız ilimizde, bir kına sahibimiz, yemek dağıtamadığından, misafirlerinin hepsini topluca dışarıda bir mekanda yemeğe davet etmiş. Bu dikkatsizlikten pozitif ve onların temaslısı 17 vaka ortaya çıktı.

Vali uyardı: Risk durumumuz yukarı çıktı

Maalesef kurallara uyuyormuş gibi davranıp, uymama yaklaşımı nedeniyle ilimizde vaka sayımız her geçen gün artıyor. Üzülerek söylüyorum ki kayıplarımız da bu manada artış göstermeye başladı. İlimizde son 48 saat içerisinde 4 ailemiz koronavirüs hastalığı yüzünden sevdiklerinden ayrılmak zorunda kaldı” diye konuştu.

‘MİSAFİR KABUL ETMEYİN’

Vali uyardı: Risk durumumuz yukarı çıktı

Sahada filyasyon ekibinin canla başla çalıştığını vurgulayan Dağlı, “Filyasyon ekipleri, sahada ilginç olaylar yaşıyor. Ekibimiz temas ve vaka takibi yapmak için aynı apartmanda beraber yaşayan bir aileyi kontrole gittiğinde, ‘virüsü nasıl kapmış olabilirsiniz’ diye sorunca ‘hiç dışarı çıkmadık çok dikkat ettik ama eve misafir geldi, hayır, diyemedik’ yanıtını alıyorlar.

Vali uyardı: Risk durumumuz yukarı çıktı

Aslında ilimizdeki şu an vaka yayılımının özeti bu kısa diyalogda gizli. ‘Misafir geldi, hayır, diyemedik’. Lütfen özellikle bu kış döneminde evlerimizde misafir kabul etmeyelim, gelmek isteyenlere ‘hayır’ diyelim. Bu kış hepimiz için aşı uygulaması başlayana kadar sessiz, sakin bir kış olsun. Sevdiklerimizin arkasından ağlamakla onları korumak arasındaki tercihte asla tereddüt etmeyelim. Sonradan üzülmenin ah vah etmenin hiçbir faydası olmadığını bilelim. Koronavirüse karşı aşı gelene kadar en büyük silahımız kurallara uymak. Kendimiz, ailemiz ve çevremizdekilerin sağlığı için kuralara uyalım” dedi.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir