Varank: Ben uzaya gidemem, klostrofobim var

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son kabine toplantısından sonra yaptığı “Bir Türk vatandaşının Memleketler arası Uzay İstasyonu’na gönderilmesi sürecini başlatıyoruz” açıklamasının akabinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ‘uzaya gitme’ kriterlerini açıkladı.

‘KLOSTROFOBİM VAR’

Hürriyet’ten Hande Fırat’a açıklamalarda bulunan Varank, aranan özellikleri şöyle anlattı:

“Genç ve dinamik olmalı. 10 yıl mecburi hizmeti olacak. Türkiye’de konferanslar verecek.

Uzay İstasyonu’nda bilimsel çalışmalar, deneyler yapacak. Buna uygun bir üniversiteden mezun olmalı. Sıhhat kuralları kıymetli. Tansiyonu olmayacak, örneğin ameliyat geçirmemiş olacak.

Ruhsal testten geçecek. Uzaya gitmeden evvel yaklaşık 8 aylık bir eğitim alacak.”

Fırat’ın “Siz gitmek ister miydiniz?” sorusuna Varank, “Ben gidemem. O denli kapalı ortamlarda bulunamam. Klostrofobim var” diye karşılık verdi.

‘MUHTARLARA ÖZEL KALEM Mİ YAPACAĞIM’

“Uzay bir lüks değil. Yarış, hatta artık savaş” diyen Varank, “Rusya, Ukrayna’nın altyapısını vurunca Elon Muskın uyduları ile Ukrayna harekete geçebildi. Uzay alanında yetişmiş gençler var, bu adımları atmazsak ben onlara ne alternatif sunacağım? Muhtarlara özel kalem mi yapacağım? Sonraki gayelerimiz aya insansız hava aracı göndermek, tüm uydu kabiliyetini tek elde toplamak, en büyük gözlemevini kurmak” dedi. (HABER MERKEZİ)

YAZININ TAMAMI