VİOP’ta endeks kontratı haftaya yükselişle başladı

Haziran vadeli endeks kontratı, açılışta en yüksek 2.756,75 puanı görmesinin akabinde evvelki olağan seans kapanışının yüzde 0,7 üzerinde 2.750 düzeyinden süreç görüyor.

Cuma günü satıcılı seyreden endeks kontratı, olağan seansı evvelki kapanışa nazaran yüzde 2,1 düşüşle 2.731,00 puandan tamamladı. Endeks kontratı, akşam seansında ise 2.737,25 puana çıktı.

“OYNAKLIK BİR MÜDDET DAHA DEVAM EDECEK”

Analistler, merkez bankalarının daha da şahinleşeceği ve global ekonomiyi resesyona sürükleyeceği telaşlarının yatırımcıları temkinli olmaya ittiğini belirterek, piyasalarda oynaklığın bir süre daha gündemde kalabileceğini söyledi.

Bu hafta ABD Merkez Bankası’nın (Fed) toplantı tutanakları ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararının yanı sıra ağır data akışının yatırımcıların odağında yer aldığını tabir eden analistler, bugün yurt içinde gerçek kesim inanç endeksi ve kapasite kullanım oranı ile TCMB’nin Piyasa İştirakçileri Anketi’nin, yurt dışında ise Almanya’da Ifo iş dünyası itimat endeksi ve ABD’de Chicago Fed ulusal aktivite endeksinin takip edileceğini kaydetti.

Analistler, teknik açıdan endeks kontratında 2.700 düzeyinin takviye, 2.790 puanın direnç pozisyonunda olduğunu bildirdi.