Washington Post, Rusya’nın Ukrayna’yı işgale hazırlandığını iddia etti

ABD’de yayınlanan Washington Post gazetesinin bir haberine göre Rusya, önümüzdeki yıl Ukrayna’yı işgale hazırlanıyor. Gazetenin ABD istihbarat belgelerine dayandırdığı haberinde, işgal operasyonunun 175 bin asker ile yürütüleceği iddia edildi. 

“RUSYA STRATEJİK NOKTLARA KONUŞLANDI”

DW Türkçe’nin aktardığı habere göre Moskova, farklı cephelerden saldırıya geçebilmek amacıyla bazı stratejik noktalara askeri birliklerini halihazırda konuşlandırmış durumda. Yüzlerce taburdan oluşan taktiksel birliklerin söz konusu işgal operasyonunda tank ve top gibi ağır savaş teçhizatı ile donatılacağı öne sürülen Washington Post haberinde, Rus birliklerinin şu an dört noktada konuşlandırıldığı ve Rusya’nın hedef şaşırtmak ve güvensizlik yaratmak amacıyla sınıra sürekli olarak askerler sevk edip geri çektiği ifade ediliyor. .

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), söz konusu iddialara yönelik doğrudan bir değerlendirme yapmazken, “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırgan eylemler planladığına dair ipuçlarından dolayı endişe duyuyoruz” açıklamasında bulundu. Pentagon Sözcüsü Tony Semelroth, “Washington’un şimdiye kadar olduğu gibi bölgedeki gerilimin giderilmesi ve Doğu Ukrayna’daki sorunun diplomatik yoldan çözülmesini desteklediğini” vurguladı.

RUSYA UKRAYNA’YA SİLAH SEVKİYATINDAN RAHATSIZ

Öte yandan Rusya, Batılı güçlerin Ukrayna’ya yaptığı silah sevkiyatın bölgede gerilimi körüklediği görüşünde. Ukrayna sınırdaki Rus ordusu varlığını gündeme getirirken Moskova da sınırının yakınlarındaki NATO varlığından şikayetçi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batılı ülkelerinin silah gönderimlerinin, ‘Kiev’in Minsk anlaşmalarını sabote etme isteğini körüklediğini’ ve ‘Ukrayna hükümetini doğudaki krizi güç kullanarak çözebileceğine inandırdığını’ belirtmişti.

ABD ‘İŞGAL VARSA YAPTIRIM VAR’ DEMİŞTİ

İki gün önce Lavrov ile ABD’li mevkidaşı Blinken bir araya gelmiş, Ukrayna gündemini ele almıştı. Reuters’a konuşan ABD’li üst düzey bir yetkili Washington’un olası bir işgal durumunda yaptırım uygulamaktan geri durmayacağını dile getirmiş ancak Rusya ile Ukrayna’da çatışma ihtimalinden kaçındıklarını söylemişti. Lavrov ise işgal gibi bir gündemlerinin olmadığını vurgulamıştı.

BİDEN-PUTİN GÖRÜŞMESİ YOLDA

Dışişleri bakanları seviyesindeki görüşmelerin ardından Biden ile Putin’in çevrimiçi olarak bir görüşme gerçekleştirileceği duyuruldu. Sputnik’in haberine göre, Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Yuriy Uşakov dünkü basın toplantısında, “Vladimir Putin ve ABD Başkanı Biden arasında video konferans yoluyla görüşme olasılığı üzerinde çalışmalar devam ediyor. Bu görüşme önümüzdeki günlerde gerçekleşebilir. Aslında net tarih ve saat var, ama ABD’yle tüm parametrelerde nihai mutabakatın sağlanmasını beklemenin daha iyi olduğuna inanıyorum. Sonra resmi olarak ilan edebileceğiz” açıklamasında bulundu. 

BİDEN: KIRMIZI ÇİZGİLERİ KABUL ETMEYECEĞİM

Gazetecilere konuşan ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna konusundaki ‘kırmızı çizgilerini’ tanımadığını belirterek, “Kimsenin kırmızı çizgilerini kabul etmeyeceğim” dedi.

“Rusya’nın ‘Ukrayna’yı işgalinin’ nasıl önlenebileceği” sorusuna Biden, “Rusya’nın eylemlerinden uzun zamandır haberdarız ve Rus mevkidaşımla uzun bir görüşme yapacağımızı sanıyorum” yanıtını verdi.
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Joe Biden arasındaki görüşme için henüz üzerinde anlaşılmış kesin bir tarih olmadığını, ancak 7 Aralık tarihinin teklif edildiğini söylemişti.

Daha önce Rusya Devlet Başkanı Putin, NATO’nun Ukrayna’daki askeri altyapısını genişletmesinin Rusya için kırmızı çizgi olduğunu belirtmiş ve ülkesinin kırmızı çizgilerinin geçilmeyeceğini umduklarını vurgulamıştı.