Yıldız futbolcu Guti: Beşiktaş benim için özel bir kulüp

İspanyol futbolunda iz bırakan isimlerden olan ve İspanya 1. Futbol Ligi’nin (LaLiga) dünyadaki elçiliğini yapan Guti, açıklamalarda bulundu.

Beşiktaş’ta 2010-2011’de forma giyen Guti, Türk futbolunun büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirterek, “Türk taraftar kitlesinin gücü, coşkusu çok üst düzeyde. Türkiye’deki büyük ekiplerin bütçelerini zorlayarak, tahminen aşarak çok fazla para harcarken bile istedikleri sonuçları alamadıklarını gözlemliyorum. Ben olağan ki her vakit Beşiktaş’ı en üstte görmek istiyorum fakat Türkiye Harika Lig’i güç bir lig. Çok çekişmeli geçiyor. Türkiye’deki büyük gruplar değişik formda ısrarla yaşlı oyuncu transfer etmeye devam ediyor. Bu isimlerin ekiplere ne kadar katkı sağladığından da emin olamıyorum. Ancak maalesef bu formda devam ediliyor” dedi.

Üstün Lig’de Trabzonspor’un şampiyonluğunu da kıymetlendiren İspanyol yıldız, “Trabzonspor’u şampiyonluğundan ötürü tebrik ederim. Ekseriyetle Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe’nin şampiyon olacağı düşünülüyor. Bu nedenle açıkçası Trabzonspor’un şampiyonluğuna biraz şaşırdım. Şaşırdığımı söyledim ancak son yıllarda Muhteşem Lig’de üç büyükler dışında da şampiyonlar görmeye başladık” formunda konuştu.

“BEŞİKTAŞ BENİM İÇİN ÖZEL BİR KULÜP”

Beşiktaş’ta ayrıyeten kısa periyodik antrenörlük yapan Guti, siyah-beyazlı grubun teknik yöneticisi olmak isteyip istemediği sorusuna şu cevabı verdi:

“Beşiktaş benim için özel bir kulüp. Beşiktaş’ta yardımcı antrenör olarak çalıştım, teknik yöneticilik için bir teklif almadım. Natürel ki hiçbir vakit, hiçbir kapıyı kapamıyorum. Daima tıpkı karşılığı veriyorum, hoş projelerde bulunmak, ilerlemek istiyorum. Bir projenin ardında güzel bir planlama, hoş bir ruh varsa her vakit seve seve o projede bulunmak isterim. Teknik yöneticiliğe geri dönmek için herkesin inandığı bir proje içinde bulunmak istiyorum. Aradığım şeylerden biri de kulübün uygun bir vizyona sahip olması ve olumluluk. Kulübün, benim ve oyuncuların keyifli olduğu bir yerde, yeterli sonuçlar alınacağına inanıyorum.”

“Futbolcu ve teknik yönetici Guti’yi ayırmak gerek” diyen Guti, “İyi bir futbolcu, âlâ bir teknik yönetici olacağını garanti etmez. Teknik yöneticinin tek işi elindeki ekiple, imkanla en âlâ sonuçları almaktır. Ben teknik bir oyuncu olduğum ve düzgün paslar verdiğim için, benim kadrolarım pas oyunu oynamak zorunda değil. Bir antrenör için en düzgün sonuç kazanmaktır. Değerli olan bunu nasıl başaracağını bulmaktır. Elindeki oyunculara nazaran en âlâ taktiği bulmalısınız” değerlendirmesinde bulundu.

“BU SENE BALLON D’OR’U BENZEMA’YA VERMEZLERSE BALLON D’OR’A İNANMAYI BIRAKIRIM”

Real Madrid altyapısında yetişen ve İspanyol takımının 15 yıl formasını giyen Guti, bu sene Ballon d’Or (Altın Top) mükafatını muhakkak Karim Benzema’nın hak ettiğini söyledi.

Benzema’nın Real Madrid formasıyla harikulâde bir dönem geçirdiğinin altını çizen Guti, “Bu sene Benzema’ya Ballon d’Or’u vermezlerse öbür ne vakit vereceklerini bilmiyorum. Ballon d’Or’u kazanmak için bundan daha fazla ne yapılabilir ki! Bence sonuç çok net. Bu sene Real Madrid ya da öteki büyük bir grubun, en kıymetli en kritik maçlarında sonuca bu kadar tesir eden bir öteki futbolcu görmedim. Şampiyonalar Ligi’ndeki maçlara da baktığımızda da bu kadar dayanılmaz bir performans görmedim. Bu sene Ballon d’Or’u Benzema’ya vermezlerse Ballon d’Or’a inanmayı bırakırım. PSG’ye, Chelsea’ye City’ye karşı maçlarda 3’er gol attı. İnanılmaz bir şeyden bahsediyoruz. Şampiyonlar Ligi tarihinde öbür bir oyuncu bunu yaptı mı bilmiyorum” diye konuştu.

Real Madrid Teknik Yöneticisi Carlo Ancelotti’nin de çok büyük bir teknik adam olduğunu aktaran Guti, “Beş ligi kazanan tek antrenör. Ancelotti çok kıymetli bir futbol adamı. Ancelotti soyunma odasını dayanılmaz bir sakinlik ve güçle domine ediyor. Tüm oyuncuların kendini kıymetli hissetmesini sağlıyor. Ancelotti için şapka çıkarıyorum, fevkalade bir teknik direktör” sözlerini kullandı.

“İSPANYOL FUTBOLUNUN GÜCÜNÜ ŞAMPİYONLAR LİGİ YARI FİNALİ VE FİNALİNDE DE GÖRÜYORUZ”

Elçisi olduğu İspanya futbolunu pahalandıran Guti, “Benim için işim çok kolay. İspanyol futbolunun dünyada görünürlüğünü arttırmak için bu görevdeyim. İspanyol futbolu küresel bir pozisyonda, benim de çok uğraşmama gerek kalmıyor. Bunun bir sonraki adımı kulüplerin daha sürdürülebilir formda, güçlü isimleri lige çekmeleri. LaLiga çok büyük ekiplere sahip. Şu an tahminen tek eksik noktamız olabilir, geçmişteki üzere büyük isimleri lige tekrar çekmeliyiz. Premier Lig’le rekabet etsek bile her vakit İspanyol Ligi kendi için yarışıyor. İspanyol futbolunun gücünü Şampiyonlar Ligi yarı finali ve finalinde de görüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Guti, LaLiga’da oynadığı periyotta karşısında en zorlandığı oyuncuların başında Samuel Eto’o’nun geldiğini belirterek, “Karşısında en zorlandığım bir oyuncu seçmem gerekirse Samuel Eto’o derim. 16 yaşında birinci sefer birbirimize karşı oynadık, o yaşta bile fevkalade bir düzeyde oynuyordu. Hem teknik hem de fizikî manada. Ben Eto’o’nun futbolundan keyif almaktan fazla, onun yaşattığı futbol acısını çekmek durumunda kaldım. Real Madrid’e karşı gösterdiği performans bize ziyan veriyordu” halinde konuştu.

“BOL SÜRPRİZLİ BİR DÜNYA KUPASI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

Katar’ın mesken sahipliği yapacağı 2022 Dünya Kupası’nı da pahalandıran Guti, şunları söyledi:

“Aynı kümede yer alan İspanya ve Almanya kümeden çıkacaktır. Çok sürprizli bir Dünya Kupası olacakmış üzere geliyor. Birçok eşit ekip var ancak Fransa’yı biraz ayırıyorum. Fransa şu an en düzgün ulusal ekip pozisyonunda bulunuyor. Lakin mantalite kısmında bazen denetimi kaybedilebilecek bir ekibe sahipler. Fransa disiplinli bir formda devam ederse herkesin bir tık önünde bulunan bir ulusal grup. Fransa en üst düzeyde olmazsa herkes için eşit bahta sahip bir Dünya Kupası olacaktır. Bu Dünya Kupası beni heyecanlandırıyor. Bol sürprizli, eğlenceli bir Dünya Kupası olacağını düşünüyorum.”