3. Dünya Savaşı’nın çıkmasına ‘6’ kaldı

İşte 6 senaryo:

TOPLU ÖLÜMLERİN YAŞANMASI

7 Ekim’den bu yana ölen Filistinli sayısı 5 bine yaklaştı. Lord West, “İsrail intikam istiyor. Yaptıklarının 7 Ekim saldırılarının karşılığı olduğunu söylüyordu Ancak Gazze ablukası, bombardımanı ve olası işgali, ölü sayısını artırır. Bu durum da Arap dünyasının İsrail’e karşı tutumunu değiştirir” dedi.

2.HİZBULLAH SAVAŞA DAHİL OLUR

Lübnan merkezli, İran destekli Hizbullah savaşa dahil olursa, İsrail kendisine yeni bir cephe açmış olur. Emekli Oramiral West, “İsrail yine çok güçlü bir tepki verecek ve Lübnan’a saldırılar düzenleyecektir. Lübnan aslında tam bir karmaşa içinde. Kolayca çökebilir, bu da orada daha fazla belirsizliğe neden olur” dedi.

3.RUSYADESTEKLİ SURİYE GİRER

Lübnan’ın çöküşü sonrası Rusya, Suriye’yi savaşa sokar. West, “İsrail-Hamas çatışması, Ukrayna Savaşı’nı unutturmak için Rus lider Vladimir Putin için büyük fırsat” dedi.

4.İRAN PROVOKE EDER, İSRAİL İRAN’I VURUR

West’e göre, Hizbullah’ı destekleyen İran, “küçük şeytan” olarak gördüğü İsrail’e karşı çeşitli provokasyonlarda bulunabilir. İsrail’in de İran’ı vurması durumunda iş büyür.

5. ABD VE BRİTANYA CEPHEYE ASKER İNDİRİR

ABD bölgeye savaş gemisi gönderdi ve İsrail’i savunmak için atış da yapıldı. West, “İsrail, Hizbullah ve Hamas nedeniyle parçalanmaya başlarsa, o zaman ABD ve İngiltere’nin bu işe karışması tehlikesi ortaya çıkar. İşler ters giderse NATO, Doğu Akdeniz’deki kapasitesini artırmaya çalışacaktır” dedi.

6.SUUDİ ARABİSTAN DAHİL OLUR

Suudi Arabistan’la savaşan Yemen’deki Huti güçlerini destekleyen İran, Suudi Arabistan’ı provoke ederse, bölgesel çatışma bir dünya savaşına döner.

İsrail radyosu: Kara harekâtı ertelendi

İsrail ordu radyosu, Tel Aviv’in bölgeye takviye ABD kuvvetleri gelene kadar Gazze Şeridi’ne yönelik “kara savaşını ertelemeye” karar verdiğini bildirdi. İsrail ordu radyosundan yayımlanan haberde, “ABD, İran’ın bölgedeki güçlerine yönelik saldırılarının artması endişesiyle kara manevrasına hazırlık olarak Ortadoğu’ya takviye Amerikan kuvvetleri göndermeyi planladığını İsrail’e bildirdi” ifadesi kullanıldı. İsrail Savunma Bakanı Yoav Galant ise dün “Gazze’ye yönelik kara harekatının aylarca sürebileceğini” belirtmişti: “Bir ay, iki ay, üç ay… Sonunda Hamas kalmayacak. Hamas tankarımızı ve askerlerimizi görmeden önce bombalarımızı görecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx