Çin’in çip sektörü ABD yaptırımlarına rağmen büyüyor

Çin’in yarı iletken endüstrisi, ABD yaptırımlarına rağmen olağanüstü ilerlemeler kaydediyor. Bu devrimin öncüsü olan SMIC ve Huawei, çip teknolojisi konusundaki yeteneklerini sergiliyor. Huawei, yakın zamanda SMIC tarafından üretilen ileri teknolojiye sahip bir 7-nm işlemci tanıttı. Dikkat çeken bir diğer gelişme ise, SMIC’nin mevcut ASML Holding NV makineleri ile 5-nm çipler üretme aşamasında olması.

Eski TSMC başkan yardımcısı Burn J. Lin, Çin’in durmaksızın ilerleyişini vurguladı ve ABD yaptırımlarının Huawei ile SMIC arasındaki işbirliklerini engellemeden devam ettiğini belirtti. Lin, Çin’in çip teknolojisindeki ilerlemesini engelleme çabalarının nafile olduğunu, ABD’nin çip tasarımında liderliğini sürdürmeye odaklanması gerektiğini savundu.

Çin’in ilerlemesindeki çığır açan yönlerden biri potansiyel yeniliklerde yatıyor. Çinli araştırmacılar, daha güçlü yarı iletkenler için yeni materyaller ve çip paketleme teknikleri üzerinde deneyler yapıyor. Bu deneyler, global yarı iletken manzarasında bir değişiklik sinyali veriyor.

Çin’in çip sektörü ABD yaptırımlarına rağmen büyüyor

Ayrıca, Çin’in çip endüstrisi etrafındaki tartışmalar ve endişeler artıyor. ABD’de, engelleme kampanyalarının etkinliği hakkında tartışmalar yaşanırken, Çin’in ileri çip teknolojisinin, Huawei tarafından geliştirilen 7-nm işlemci gibi, potansiyel askeri uygulamaları konusunda da endişeler var.

Buna rağmen, Çinli şirketler ilerlemeye devam ediyor. Yangtze Memory Technologies Co. yakın zamanda ileri bellek çipleri üretti ve böylece Çin’in ABD yaptırımlarına karşı direncini gösterdi. TechInsights’ın 232 katmanlı dört seviyeli hücre 3D NAND ölçüsünü keşfetmesi, Çin’in bellek çip teknolojisindeki ilerlemesini daha da vurguluyor.

Bu ilerlemelerin etkisi sadece Çin ile sınırlı değil. Burn J. Lin, Çin’in ilerlemesini sınırlama çabalarının global ekonomiyi olumsuz etkilediğine dikkat çekti. Çin’in tüm ulusu kapsayan stratejisi, çip endüstrisini teşvik etmek için uzun vadeli bir taahhütü yansıtıyor. Endüstri evrim geçirirken, dünya, yarı iletken alanında daha fazla yenilik ve işbirliği bekleyerek yakından izliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx