Dişi Çekildikten Sonra Hayatını Kaybeden 5 Yaşındaki Çocuğun Otopsi Raporunda Çarpıcı Detay!

Diş ağırısı nedeniyle gittiği klinikteki tedavisinin ardından durumu kötüleşen 5 yaşındaki çocuk Deniz Sönmez, üç gün sonra oksijen eksikliğine bağlı çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetmişti.. Bu trajik olayın ardından, Deniz Sönmez’in ölümüne ilişkin soruşturma başlatıldı ve ilk otopsi raporu tamamlandı. Raporun detayları ise dikkat çekti.

Deniz Sönmez, 10 Kasım tarihinde diş çekimi için gittiği Bursa’daki özel poliklinikte genel anestezi uygulanmış ve daha sonra bekleme odasına alınmıştı. Ancak, bir süre sonra ateşi yükselen çocuk, ailesi tarafından Bursa Dörtçelik Çocuk Hastanesi’ne götürülmüş ve 4 gün sonra hayatını kaybetmişti.

Olayın ardından Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı ve İl Sağlık Müdürlüğü tarafından soruşturma başlatılmıştı.

Genel anestezi altında diş çekimi gerçekleştirilen ve sonrasında hayatını kaybeden 5 yaşındaki Deniz Sönmez’in ölümüne dair otopsi raporu tamamlandı. Deniz’in babası Aydın Sönmez, oğlunun vefatının ardından savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını ve ifadelerinin alındığını belirtti.

Raporda, yapılan otopsi ve tetkikler sonucu elde edilen bilgilere yer verildi. Çocuğun saçlı deri altında yoğun ödem, yine baş kısmı ile göğüs, kalp boşlukları ve akciğerinde kanama tespit edildiği belirtildi.

Aile, oğullarının vefatından sonra zor bir süreç geçirerek psikolojik destek aldıklarını ifade etti. Deniz’in otopsi raporunun tamamlanmasına rağmen, raporda kullanılan tıbbi terimlerin aile tarafından anlaşılamadığı belirtildi. Bundan sonraki sürecin İstanbul Adli Tıp Kurumu’nun raporuna bağlı olarak ilerleyeceği ve ailenin bu rapora göre hareket edeceği belirtildi.

Aydın Sönmez, diğer ailelerin benzer bir acı yaşamaması için hukuki bir mücadele yürüteceklerini belirtti. Sönmez, diş kliniklerinde genel anestezi uygulamasının yasak olması gerektiğini ve devletin bu konuda denetim yapması gerektiğini vurguladı.

Ailenin avukatı Salih Duman, olayla ilgili adli ve idari süreçlerin devam ettiğini belirtti. Duman, Bursa İl Sağlık Müdürlüğü’nün olayın ardından soruşturma başlattığını ve kliniğe 1 ay süreyle kapatma cezası verildiğini ifade etti.

‘Klinikle ilgili 1 ay kapatma cezası verildi. Çünkü kliniğin sedasyon işlemi yapması yasal olarak mümkün değil. Bu konuda gerekli ekipmanlarının olmadığını düşünüyoruz. İl Sağlık Müdürlüğü de zaten bu gerekçeyle 1 ay kapatma cezası tesis etti. Şu anda klinik kapalı. Bu durum yapılan işlemlerde mevzuata aykırılığın olduğunun başlı başına bir göstergesi. Ayrıca doktorlarla ilgili süreç devam ediyor.’

Duman, kliniğin sedasyon işlemi yapmasının yasal olarak mümkün olmadığını ve bu durumun, yapılan işlemlerde mevzuata aykırılığın bir göstergesi olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx