Dünyanın En İlham Verici 100 Kadını Açıklandı! Listede Türkiye’den de Bir İsim Var: ”Çok Yaşa Cumhuriyet”

Kendi enerjisiyle çalışan kalp pili ve bilime olan pek çok katkısıyla tanınan bilim insanı Canan Dağdeviren’in son icadı kanseri teşhis eden elektronik sütyen olmuştu. 2023 yılının ilham kaynağı ve etkili 100 Kadın listesine giren bilim insanı Canan Dağdeviren, ”Cumhuriyet’in 100’üncü yılında bu listede Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil ederek ‘Biz de varız’ diyebilmekten dolayı çok mutluyum” dedi.

35 Yaş Altı Yenilikçiler Ödülünün sahibi Canan Dağdeviren, 2023 yılının ilham kaynağı ve etkili 100 Kadın listesine girdi.

İngiliz kamu yayıncısı BBC, 2023 yılın için yayınladığı dünyanın ilham veren 100 kadını listesinde Türk bilim insanı Canan Dağdeviren de yer aldı. Çalışmalarını ABD’deki Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) sürdüren Canan Dağdeviren, kısa bir süre önce meme kanserinin ultrasonla erken teşhisi için giyilebilir “elektronik sütyen” icat etti.

Dağdeviren, “elektronik sütyen” icadında, düzenli kanser taraması yaptırmasına rağmen 49 yaşında geç evre meme kanseri teşhisi konan ve altı ay sonra hayatını kaybeden teyzesinden esinlendi.

BBC, insan hakları avukatı Amal Clooney ve eski ABD first lady’si Michelle Obama’nın da bulunduğu listede, Dağdeviren hakkındaki açıklamasında “Dağdeviren, teyzesinin başucunda, sütyen içine yerleştirilebilecek ve yüksek meme kanseri riski taşıyan bireylerin daha sık taranmasını sağlayacak bir teşhis cihazının kaba şemasını çizdi. Bu teknoloji potansiyel olarak milyonlarca hayat kurtarabilir” ifadesinde bulundu.

İşte o paylaşım:

Listenin açıklanması sonrası Twitter’dan duygularını paylaşan Canan Dağdeviren, “BBC’nin 11.’sini düzenlediği dünyanın dört bir yanından seçilen 100 ilham verici ve etkili kadın listesine seçilmiş olmaktan, Cumhuriyet’in 100’üncü yılında bu listede Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil ederek ‘Biz de varız’ diyebilmekten dolayı çok mutluyum” diye yazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx