Estonya Başbakanı Kallas, AB ülkelerinin ‘ateşkes’ konusunda anlaşamamasını değerlendirdi

Estonya Başbakanı Kaja Kallas, İsrail- Filistin çatışması sürerken Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin “ateşkes” kelimesini kullanma konusunda neden anlaşamadıklarının sorulması üzerine, “Eğer kelimeler farklı ülkeler için farklı anlamlar taşıyorsa, o zaman tartışalım ve doğru kelimeleri bulalım. Ancak prensip olarak temel bir anlayışa sahip olduğumuzu düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Kallas, AB Liderler Zirvesi için AB Konseyi binasına girişinde gazetecilere açıklama yaptı.

İsrail’in terörizme karşı kendini savunmaya hakkı olduğunu ifade eden Kallas, herkesin insani durum konusunda endişe duyduğunu ve bölgeye insani yardımın ulaşması gerektiğinin altını çizdi.

Kallas, İsrail-Filistin çatışması sürerken AB ülkelerinin “ateşkes” kelimesini kullanmak konusunda neden anlaşamadıklarının sorulması üzerine, “Herkesin Gazze halkına ulaşan insani yardım konusunda endişeli olduğunu anlıyorum ve orada aynı görüşteyiz. Filistin halkı terörist değil. Orada bir denklem kuramayız ve kimse de bunu yapmıyor. Eğer kelimeler farklı ülkeler için farklı anlamlar taşıyorsa, o zaman tartışalım ve doğru kelimeleri bulalım. Ancak prensip olarak temel bir anlayışa sahip olduğumuzu düşünüyorum.” diye konuştu.

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” adıyla kapsamlı saldırı başlattı.

İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırıya başladı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 309’u asker 1400 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 İsraillinin yaralandığı aktarıldı.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye saldırılarında 2 bin 913’ü çocuk, 1709’u kadın, 397’si yaşlı olmak üzere 7 bin 28 kişiyi öldürdüğünü, 18 bin 484 kişiyi de yaraladığını duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 105 Filistinlinin öldüğü belirtildi.

Çatışma bölgelerinde, çoğu İsrail bombardımanında 25 gazeteci yaşamını yitirdi.

İsrail- Lübnan sınırında 8 Ekim’den bu yana İsrail ordusu ile Hizbullah arasında yaşanan çatışmalarda ise 45 Hizbullah üyesinin yanı sıra İslami Cihad Hareketi’nden 6, Hamas’tan 3, Hizbullah destekli Sünni Direniş Tugayı mensuplarından da 2 kişi öldü, biri gazeteci 4 sivil hayatını kaybetti.

Lübnan tarafından düzenlenen saldırılarda da 3 İsrail askeri ve bir İsrailli sivil yaşamını yitirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx