İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu İstanbul Depremi için Yapılan Hazırlıklardan Bahsetti

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, yakın zamanda gerçekleşeceği düşünülen büyük İstanbul depremi için yapılan hazırlıklar hakkında konuştu.

KİPTAŞ Kartal Kaper Sitesi Hak Sahipleri, Daire Belirleme Kura Çekiliş Töreni’ne katılan İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı Ekrem İmamoğlu, gerçekleşmesi beklenen İstanbul depremi hasarını en az seviyede tutmak için yapılan ve yapılacak çalışmalardan bahsetti.

İmamoğlu, kentsel dönüşümün kayıpları önlemede büyük bir etkisinin olacağını şu sözlerle açıkladı:

” Türkiye’de hane halkının ortalamasını 3 küsür diyoruz ama 4 kabul edebiliriz. Yani bir hanede 4 kişi yaşıyor. Dolayısıyla baktığımızda bir haneyi bile dönüştürmenin dört canı kurtaracağı çok net. Ben her birinizin yuvasının sağlam olmasıyla kafamı yastığıma rahat koyabilirim.”

İmamoğlu: “Hukuksal bir zemine ihtiyacımız var.”

‘İşte bütün bu bakış açısıyla hareket ettiğimizde daha hızlı hareket ederiz. Yetmez bir kanuna ihtiyacımız var. Hukuksal bir zemine ihtiyacımız var. Onun sağlanması lazım. Yetmez kamu bankaları bu işte kapılarını ardına kadar açmalı.’

“Bu işin partisi mi olur ?” diyen İmamoğlu, “Bu işin siyaseti hiç olmaz. Burada yaşayan her vatandaşımız bizim için kıymetli bu deprem Allah geçinden versin öldürdüğü zaman bizi öldürecek. Biz iyi işler yaparsak yaşadığı zaman da bizim insanımız yaşayacak.” açıklamasını yaptı.

“İstanbul’u depreme hazırlamak, riskli yapıları yenilemek önemli bir motivasyonumuzdur.” ifadelerini kullanan İmamoğlu bu konuda yapmış oldukları çalışmalardan da bahsetti:

‘Bakın KİPTAŞ ilk kez mahalle aralarına sokak aralarına giriyor. Onun için bugüne kadar yaklaşık 10 bine yakın bağımsız birimden oluşan 15 projeyi tamamladık anahtarlarını verdik. Yine 8 bine yakın bağımsız birimden oluşan 20 projeyi başlattık. Devam ediyor. Yine 9200’e yakın bağımsız birimden oluşan 36 projeyi de sahada çalışmaları ya sonuçlandı ya sonuçlanmak üzere. Baktığınızda bunların her birisi işte depreme dönük insan canı kurtaran alanlar. Üst üste koyduğunuzda yaklaşık olarak 30 bine doğru koşan sayıda bağımsız birimi tekrar güvenli bir ortama kavuşturuyor.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx