İran’da savaş uçağı düştü

İran’ın güneyindeki Fars eyaletinde Su-22 tipi bir savaş uçağının düştüğü açıklandı. İran devlet televizyonunun haberine göre, Su-22 tipi askeri uçak, Kazerun ilçesinde yer alan Perişan Gölü yakınlarında düştü. Pilotun fırlatma koltuğu sistemini kullanarak güvenli bir şekilde iniş yaptığı ve herhangi bir can kaybının yaşanmadığı belirtildi.

Devlet televizyonunda olayla ilgili daha fazla detay verilmezken, İran’ın yarı resmi Tesnim Haber Ajansı, düşen uçağın Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri’ne ait olduğu bilgisini paylaştı. Tesnim’in haberinde, Fars Havalimanları Genel Direktörü Fakhreddin Keshavarz’ın askeri uçağın Kazerun’un güneydoğusundaki Perişan Gölü yakınlarında düştüğünü bildirdiği belirtildi. Keshavarz, kazanın teknik bir arızadan kaynaklandığını söyledi.

Rus Sukhoi firması tarafından geliştirilen Su-17 uçağının ülke dışına ihraç edilen bir konfigürasyonu olan Su-22, İran tarafından aktif olarak kullanılıyor. Eylül 2022’de de ülkenin güneyinde yer alan Hürmüzgan eyaletinde Su-22 tipi savaş uçağı teknik bir arıza nedeniyle düşmüştü. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx