NATO’dan Kosova’ya ek asker gönderme kararı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Kosova’daki genel duruma ilişkin yazılı bir açıklama yaparak, Kosova’daki Barış Gücü’ne (KFOR) ilave kuvvet sağlanmasına onay verdiklerini bildirdi. NATO’nun karar alma organı Kuzey Atlantik Konseyi’nin bugün Kosova’daki durumu görüştüğünü belirten Stoltenberg, KFOR’un Kosova’daki mevcudiyetinin altını çizerek, “Kosova’da yaşayan insanlar için güvenli bir ortam ve hareket özgürlüğünün devamını sağlamak amacıyla gerekli tüm faaliyetleri yürüteceğiz. Bunu tarafsız ve BM’den aldığımız yetkiyle yapacağız” açıklamasında bulundu.

‘GEREKİRSE KFOR’UN KONUŞLANMASINDA AYARLAMALAR YAPARIZ’

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, ülkede gerginliğin tırmandığı mayıstan bu yana KFOR’un mevcudiyetini artırdıklarını hatırlatan NATO Genel Sekreteri, Kuzey Atlantik Konseyi’nin 28 Eylül Perşembe günü mevcut durum karşısında ilave kuvvet sağlanması için yetki verdiğini kaydetti. Stoltenberg, “KFOR’un yetkisini kullanması için Komutanımızın gerekli kaynak ve esnekliğe sahip olmasını sağlamayı sürdüreceğiz. Gerekirse KFOR’un konuşlanmasında ayarlamalar yapmaya hazırız” diye konuştu.

Kosova’da taraflara gerginliği düşürme çağrısını yineleyen Jens Stoltenberg, Belgrad ve Priştine’nin aralarındaki sorunları çözmeleri için Avrupa Birliği (AB) kolaylaştırıcılığındaki diyalog sürecini yürütmesi gerektiğinin altını çizdi.

Ne olmuştu?

Kosova’nın kuzeyinde aylardır devam eden gerginlik, 24 Eylül Pazar sabahı çoğunlukla Sırpların yaşadığı Banjska’da yolu kapatan silahlı Sırpların ateş açması sonucu bir polisin ölmesiyle yeniden tırmanmıştı. Kosova Başbakanı Albin Kurti, ‘profesyonel bir terörist/suç yapılanması’ olarak nitelendirdiği ağır silahlı yaklaşık 30 kişilik grubun Kosova polisine saldırdığını açıklamış, olaydan Sırbistan’ı sorumlu tutmuştu.

Banjska Manastırı ve çevresine sığınan silahlı grup, Kosova polisi tarafından kuşatılmış ve bölgede gün boyunca çatışmalar sürmüştü. Kosova İçişleri Bakanı Xhelal Sveçla, Banjska’da düzenlenen operasyonda en az üç saldırganın öldürüldüğünü, ikisi saldırgan, dördü saldırıyı telsiz bağlantılarıyla destekleyen olmak üzere altı kişinin gözaltına alındığını duyurmuştu. Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandr Vucic de bir Kosova polisinin ölümüyle sonuçlanan olayın Kosovalı Sırplar tarafından yapıldığını doğrulamıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx