RTX 4080 alınır mı yoksa RTX 4080 Super beklenmeli mi?

Nvidia’nın RTX 4080 ekran kartı, piyasaya sürüldüğünde beklenen ilgiyi göremedi ancak zamanla fiyatlarında meydana gelen düşüşler, kartı en iyi grafik kartları arasında daha cazip bir seçenek haline getirdi. Bununla birlikte, stoklar hızla tükeniyor ve çoğu perakendeci, listelenen fiyattan sadece birkaç model sunuyor. Peki, RTX 4080 için şimdi harekete geçme zamanı mı geldi?

Stokların azalması, Nvidia’nın söylentilere göre üzerinde çalıştığı Super yenilemesi nedeniyle olabilir. Bir dizi kanıt, Nvidia’nın RTX 4080 Super dahil olmak üzere yeni grafik kartları piyasaya sürmeye hazırlandığını neredeyse kesinleştirdi. Resmi detaylar olmadan, yeni GPU’yu bekleyip bekleme konusunda karar vermek zor, ancak şu anda kart hakkında bildiklerimizi detaylandırmaya çalışacağız.

RTX 4080, piyasaya çıkalı aylar oldu. Nvidia, kartı bir yıl önce $1,200 liste fiyatıyla piyasaya sürdü. Bu fiyat uzun süre korunmadı ve geçen yılın çoğunda modeller $1,000 ile $1,150 arasında değişen fiyatlarda mevcuttu, ancak fiyatlar yavaşça tekrar yükselmeye başladı. Yazı yazılırken bulabildiğim en ucuz model, MSI Ventus RTX 4080 idi ve fiyatı $1,180.

Fiyatların neden birdenbire arttığına gelince, VideoCardz, Nvidia’nın RTX 4080 ve RTX 4070 Ti’nin üretimini durdurduğunu bildiriyor, bu da muhtemelen yeni Super kartlar için yer açmak içindir. Eğer durum böyleyse, perakendeciler, küçük kalan stoklarından en iyi şekilde yararlanmaya çalışıyor olabilirler. RTX 4080 Super piyasaya sürüldüğünde, kalan birkaç RTX 4080 modelinin çok daha uygun bir fiyata satılacağını tahmin ediyorum.

RTX 4080 Super’ın fiyatı henüz bilinmiyor. GPU hakkındaki erken raporlar, Nvidia’nın kartı, temel modelle aynı liste fiyatı olan $1,200’dan piyasaya süreceğini öne sürdü. Bu, temel RTX 4080 modelinin liste fiyatında oldukça pahalı olarak görülmesi göz önüne alındığında muhtemel görünüyor. Super modelin daha yüksek bir fiyatla popüler olacağına inanmak zor.

Daha büyük soru, Super kart çıktığında temel RTX 4080 modelinin hala stokta olup olmayacağı. Mevcut modellerin sayısının çok az olduğunu biliyoruz ve mevcut stokların önümüzdeki haftalarda azalacağını tahmin ediyorum. Bu, temel RTX 4080 modelini iyi bir fiyata almak için iyi bir fırsat olabilir, ancak bir anlaşma bulursanız hızlı davranmaya hazır olmalısınız.

Nvidia, CES 2024’teki ana konuşmasını onaylamasına rağmen, şirket RTX 4080 Super hakkında hiçbir şey açıklamadı. Şu anki spekülasyonlar tamamen söylentilere dayanıyor, bu nedenle RTX 4080 ile karşılaştırmayı yaparken bunu göz önünde bulundurmak önemli.

Söylentilere göre, RTX 4080 Super, Nvidia için bir yan adım gibi görünüyor. Kartın 10,240 CUDA çekirdeğiyle gelmesi bekleniyor, bu da temel RTX 4080’e kıyasla sadece %5’lik bir artış. Ayrıca, aynı 16GB GDDR6X belleği, 256-bit veriyolu ve 320W güç tüketimi ile gelmesi de söylentiler arasında.

Diğer yandan, maksimum hız aşırtma hızının %2 artarak 2,550MHz’e çıkacağı ve bellek hızının 22.4 Gbps’ten 23 Gbps’e çıkacağı söyleniyor. VideoCardz’ın haberine göre, tüm Super kartlar arasında RTX 4080 Super, en küçük özellik artışını alacak.

Bu, Nvidia’nın temel RTX 4080 modelinin üretimini durdurması hakkındaki daha önceki raporları açıklayabilir. Sadece özelliklere dayanarak, Super modelin RTX 4080‘in ömrünü fiyatını daha fazla düşürmeden uzatma yolunu sunuyor gibi görünüyor. Nvidia, RTX 4070 Ti Super ve RTX 4070 Super modellerini daha fazla vurguluyor gibi görünüyor, bu kartların temel modellere göre daha büyük bir performans artışı sunacağını öneriyor.

Performans

RTX 4080 Super’in söylentilere göre teknik özellikleri göz önüne alındığında, bu kartın temel RTX 4080’den çok daha hızlı olacağını hayal etmek zor. Çekirdek sayısındaki ve saat hızındaki artış, ona bir avantaj sağlayacak, ancak bu avantajın çoğu oyunda tek haneli düşük oranlarda olacağını tahmin ediyorum.

Biraz bağlam kazandıralım. RTX 4080, Nvidia’nın mevcut serisinde bir alt model olan RTX 4070 Ti’dan %36 daha fazla CUDA çekirdeği ile geliyor. Ayrıca bellekte bir artış, 100W daha fazla güç ve saat hızında küçük bir artış sunuyor. Tüm bu faktörler bir araya getirildiğinde, temel RTX 4080, ortalama olarak 4K’da RTX 4070 Ti’dan %26 daha hızlı oluyor.

Görebileceğiniz gibi, çekirdek sayısındaki artış, performans, saat hızı veya güç talepleriyle doğrusal olarak ölçeklenmiyor. Çoğu durumda, gerçek dünya performansındaki performans artışı, parçaların toplamından daha az oluyor.

Peki, bu RTX 4080 Super ile nasıl ilgili? Söylentilere göre teknik özelliklerden görebileceğimiz gibi, RTX 4080 üzerinde büyük bir sıçrama olmayacak. Bunun göz önünde bulundurulduğunda, performans iyileştirmeleri muhtemelen küçük olacak ve bazı oyunlarda hiçbir performans iyileştirmesi olmayabilir.

RTX 4080 modellerinin fiyatları yaklaşık 1,200 dolar civarında sabitlenmişken, Super yenilemesinin ne sunacağını görene kadar bir kart satın almaktan kaçınmanızı öneririm. Aynı liste fiyatında piyasaya sürülmesi durumunda, ne kadar küçük olursa olsun, bir performans artışı elde etmek daha iyi olacaktır.

Ancak, bu RTX 4080 Super’ın daha iyi bir kart olduğu anlamına gelmiyor. Daha önce de belirtildiği gibi, Super modelin çıkışıyla kalan RTX 4080 modellerinin fiyatlarının düşmesi muhtemel ve bu kartları satın almak için dar bir pencere olacak. Bu, çoğu kişi için en iyi hamle olacak. RTX 4080 Super’ın temel RTX 4080’e göre büyük bir avantaj sağlamayacağı görünüyor, bu yüzden Nvidia’nın eski kartında bir fırsat yakalarsanız, bu yol izlenmeli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx