Şifa Hastanesi’nde büyük panik… İsrail ordusu hastaları dışarı atıyor

İsrail ordusu, günlerdir kuşatma altında tuttuğu Gazze’deki Şifa Hastanesi’nde bulunan sığınmacıların tamamını ve hastaların çoğunu zorla hastane dışına sürdü.

Gazze Sağlık Müdürü Munir el-Berş, hastanede bulunan 650 hastadan ise sadece 100-120 civarında kişinin kaldığını ve bunların tahliyesi için Birleşmiş Milletler (BM) ile koordinasyona ihtiyaç duyduklarını belirtti. Hastanede kuvözde tutulan bebekleri çıkarılmaması için Uluslararası Kızılhaç Komitesi’yle iletişim kurduklarını aktaran Berş, hastalara yardım için de sadece 5 doktor bırakabildiklerini ifade etti.

Hastanedeki yerinden edilmiş Filistinlilerin yürüyerek ayrılmalarının istendiğini dile getiren Berş, sedye ve tekerlekli sandalyelerde sürüklenen hastalarla birlikte bölgeden ayrıldıklarını, yol boyunca binaların tepelerine yerleşen İsrailli keskin nişancıların kendilerine ateş açabilecekleri korkusunu yaşadıklarını kaydetti.

AMBÜLANSLAR YAKLAŞAMIYOR

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı kaynakları, İsrail ordusunun hastaneye yönelik kuşatmasının devam ettiğini ve hastane içinde arama ve kazı çalışmalarını sürdürdüğünü aktardı.

Hastane yetkilileri, dışarıda bombardıman sürerken ağır hastaları ve prematüre bebekleri taşımanın imkansız olduğunu, ambülansların hastaneye dahi yaklaşamadığını vurguluyor.

İsrail’in kuşattığı hastanede çok sayıda yeni doğan bebek hayatını kaybetti. (AA)

BASKINDA CEPHANELİK BULUNMAMIŞTI

İsrail ordusu, Gazze’de binlerce hasta ile yerinden edilmiş sivilin bulunduğu, bölgenin en büyük sağlık tesisi Şifa Hastanesine 15 Kasım’da baskın düzenlemişti. İsrail’in, baskının ardından tüneller ve cephanelikler yerine binada bulduğunu iddia ettiği paslı silahlar ve birkaç kamerayı kanıt olarak sunması, eleştirilere neden olmuştu.

Hamas, İsrail ordusunun Gazze’deki Şifa Hastanesine düzenlediği baskında “katliam” yapmasına karşı uyarıda bulunarak, sağlık personeli, yaralılar ve hastanede yerinden edilmiş binlerce Filistinlinin güvenliğinden İsrail’i, ABD’yi ve uluslararası toplumu sorumlu tutmuştu. (AJANSLAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx