Yine aynı yöntem yine aynı rota… ‘Kokain Limanı’

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya Mersin Limanı’nda Ekvador’dan gelen muz yüklü bir gemide polisin yaptığı aramada, 610 kg. kokainin ele geçirildiğini duyurdu. Muz yükünü alacak firmanın sahibinin de aralarında olduğu 3 şüpheli şahıs yakalandı.

Özellikle ‘kokain’ olarak adlandırılan uyuşturucu madde sevkiyatı için Mersin Limanı; uyuşturucu baronlarının gözde transfer noktası haline gelmiş durumda. Mersin Limanı’nda uyuşturucu sevkiyatı yapan bir ülke ise dikkat çekiyor. “Ekvador”

İLGİLİ HABER: https://www.odatv4.com/guncel/yine-ayni-yontem-yine-ayni-rota-kokain-limani-120008382

Ekvador’daki uyuşturucu baronlarının sevkiyat için kullandıkları yöntem ise yıllardır aynı. Muz yüklü konteynerlerin içine gizlenmiş paket paket kokain. Ancak Emniyet, bu sevkiyata izin vermiyor. Çoğunlukla ihbar üzerine harekete geçen Mersin Emniyeti, rutin denetimler sırasında da muz konteynerlerinde kokain ele geçiriyor.

ODATV DERLEDİ
Odatv, Ekvador’dan getirilerek Mersin Limanı üzerinden sevkiyatının yapılması planlanan kokan operasyonlarını derledi.

97 KİLO 500 GRAM
Nisan 2023’te Mersin İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesi ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yapılan ortak çalışmayla, Ekvator’daki Guayaquil Limanı’ndan gemiyle Mersin Uluslararası Limanı’na getirilen muz yüklü bir konteynerde uyuşturucu bulunduğu belirlendi. Yapılan aramalarda, konteynerin soğutucu ünitesine gizlenmiş 86 pakette 97 kilo 500 gram kokain bulundu.

48 KİLO 800 GRAM
Ekim 2022’de Mersin İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, Ekvador’dan Mersin Uluslararası Limanı’na gelen Hong Kong bandıralı Delphis Riga gemisinde muz yüklü konteynerler içerisinde uyuşturucu bulunduğu istihbaratı üzerine harekete geçmiş ve muz yüklü konteynerde 48 kilo 800 gram kokain ele geçirmişti.

TÜRKİYE TARİHİNİN EN BÜYÜK ÇAPLI KOKAİN YAKALAMASI: 1 TON 300 KİLO
Haziran 2021’de Ekvador’dan Türkiye’ye gelen bir gemide, yine muz konteynerinde uyuşturucu olduğu ihbarı alındı. İhbar üzerine takibe alınan konteynerde tam 1 ton 300 kilo kokain ele geçirilmiş, Ticaret Bakanlığı’ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Bu yakalama, Türkiye’de bugüne kadar yapılmış en büyük çaplı kokain yakalamasıdır” ifadeleri kullanılmıştı. Yakalanan 5 sanık hakkında 67 yıl 6’şar aya kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

616 PAKET
Haziran 2021’de Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerince Mersin Limanı’nda Ekvador’dan gemi ile getirilen muz yüklü konteynerde 463 kilogram kokain ele geçirildi.

60 KİLO 950 GRAM
Ekim 2021’de Mersin Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube ekipleri, Güney Amerika ülkelerinden aldığı yasal yükü muz olan, ‘Liberya’ bandıralı gemide konteynerlerin içinde uyuşturucu madde getirileceği ihbarı aldı. Harekete geçen ekipler, açılan konteyner içinde 52 paket halinde muz kolilerinin üzerine yerleştirilmiş toplam 60 kilo 950 gram kokain ele geçirdi.

30 KİLO
Ağustos 2021’de Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerince Mersin Limanı’nda gerçekleştirilen operasyonda muz yüklü konteynerde 30 kilo kokain ele geçirildi.

YOLA ÇIKMADAN YAKALANAN AMA ADRESİ AYNI OLAN KOKAİN SEVKİYATLARI
Öte yandan yine ağırlıklı olarak Güney Afrika ülkelerinden Türkiye’ye, Mersin Limanı’na gönderilmek için muz konteynerlerinde saklanan kokainler zaman zaman kendi ülkelerinden çıkmaya hazırlanırken de yakalanıyor.

Mayıs 2021’de Panama’da, son durağı Mersin Limanı olan muz konteynerinde 616 paket kokain ele geçirildi. Kokainin bulunduğu geminin ise yine Ekvador’dan hareket ettiği ortaya çıktı.

Eylül 2022’de Ekvador Emniyet Müdürlüğü ekioleri, Guayaquil Limanı’nda yaptığı kokain baskınında Türkiye ve Almanya’ya gitmek üzere olan bir gemide, yine muz yüklü bir konteynerde 68 kilo 812 gram kokain ele geçirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx